Tak wygląda uwięziony w bursztynie krocionóg mający 99 milionów lat

krocionóg, bursztyn krocionóg, znalezisko krocionóg, zwierzę krocionóg,

Kreda jest znana jako ostatni czas istnienia dinozaurów. Nie należy jednak zapominać, że w tym czas istniało także mnóstwo innych zwierząt – w tym całkiem sporo owadów. Do tej pory sądzono, że krocionogi istniały później, jednakże nowe odkrycie zmienia naszą wiedzę na ten temat.

Właśnie przedstawiciel tego gatunku został znaleziony w bursztynie w Birmie. Znalezisko ma 99 milionów lat co umieszcza zwierzęta w okresie kredy. Jest to także najstarszy krocionóg, jaki kiedykolwiek został odkryty. Został on nazwany Burmanopetalum inexpectatum – pierwszy wyraz oznacza nieoczekiwany po łacińsku.

Czytaj też: Zajadanie stresu powoduje szybszy przyrost masy ciała

Znalezisko należy do kolekcji ponad 400 bursztynów będących w posiadaniu Patricka Müllera, który właśnie udostępnił je wszystkie naukowcom. Zwierzę zostało zrenderowane za pomocą mikroskopii RTG 3D. Pozwoliło to na lepsze odkrycie struktury krocionoga zachowanego w bursztynie.

Jak sami widzicie historia zwierząt ciągle nas zaskakuje. Poznanie przeszłości jest bardzo ciężki i zapewne w przyszłości naukowcy nie raz będą zmieniali to, co wiemy o dawnych czasach – wszystko dzięki kolejnym odkryciom.

Czytaj też Archeolodzy odkryli długo zaginione baptysterium

Źródło: Newatlas