Reklama
aplikuj.pl

Tak koronawirus atakuje nasze płuca. Zobaczcie zdjęcia

Wyniki badań opublikowane w New England Journal of Medicine nie napawają optymizmem, m.in. za sprawą zdjęć przedstawiających spustoszenie, jakie COVID-19 sieje w naszych płucach.

Naukowcy wykorzystali komórki nabłonkowe, czyli pochodzące z dróg oddechowych, które pobrano z przeszczepionych płuc. Następnie wyhodowali je w laboratorium i wystawili na działanie SARS-CoV-2. Powyższe zdjęcia przedstawiają kopie wirusa, które po 96 godzinach od zakażenia przemieszczają się po komórkach dróg oddechowych. Okrągłe obiekty to cząstki koronawirusa, natomiast podłużne są tzw. rzęskami, zajmującymi się usuwaniem zanieczyszczeń, śluzu i mikroorganizmów z dróg oddechowych.

Wirus odpowiedzialny za COVID-19 szczególnie często zakaża te właśnie rzęski, na których dalej się namnaża. Wysokie stężenie SARS-CoV-2 w komórkach związanych z drogami oddechowymi prawdopodobnie wyjaśnia, dlaczego koronawirus może tak silnie oddziaływać na m.in. na wyściółkę jamy nosowej, która jest kluczowa dla zmysłu węchu. Tym samym wydaje się zrozumiałe, skąd problemy z węchem i smakiem u chorych na COVID-19.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News