Reklama
aplikuj.pl

Jak odróżnić COVID-19 od grypy? Kluczowe są dwa objawy

WhatsApp czatbot, czatbot who, informacje koronawirus

Jesienny sezon grypowy może spowodować, że walka z pandemią koronawirusa stanie się utrudniona. Służby zdrowotne przygotowują się jednak na komplikacje.

Jednym z problemów jest podobieństwo symptomów COVID-19 i grypy, co sprawia, że lekarze i pacjenci nie są w stanie rozpoznać przyczyny choroby bez przeprowadzenia testów. Istnieją jednak dwa czynniki, dzięki którym możemy wstępnie zidentyfikować źródło zakażenia.

Najnowsze badania przeprowadzone na terenie Europy wykazały, że 85% z 417 osób doświadczających łagodnego lub umiarkowanego przebiegu COVID-19 doświadczyło utraty zmysłu smaku bądź węchu. I choć grypa i przeziębienie również może wywołać podobne problemy, to w przypadku zakażenia SARS-CoV-2 zmiana jest szybsza i bardziej zauważalna.

Czytaj też: Firma produkująca szczepionkę na koronawirusa w tajemnicy podała ją pracownikom

Laryngolog Carl Philpott przeprowadził eksperyment polegający na sprawdzeniu węchu 30 osobom. 10 z nich chorowało na COVID-19, 10 na przeziębienie, a pozostała część stanowiła grupę kontrolną. Lekarz stwierdził, że chorzy podejrzewający u siebie infekcję koronawirusową mogą wykonać w domu prosty test, polegający na powąchaniu np. kawy bądź pomarańczy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Drugim z kluczowych objawów są problemy z oddychaniem i duszności. Normalne tempo wdechów wynosi od 12 do 16 na minutę. Odstępstwo od tej normy powinno nas zaalarmować, szczególnie jeśli wystąpią u nas inne symptomy, np. gorączka, dreszcze, kaszel, bóle mięśni, zmęczenie, wymioty czy biegunka.