WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Tak wygląda mechaniczny lew zaprojektowany przez Leonarda da Vinci

Tak wygląda mechaniczny lew zaprojektowany przez Leonarda da Vinci

Leonardo da Vinci był wszechstronnym wizjonerem, znanym zarówno ze swojej sztuki, jak i projektów inżynieryjnych wyprzedzających jego czasy. Jest odpowiedzialny za tworzenie ponadczasowych arcydzieł, takich jak Ostatnia wieczerza oraz Mona Lisa. Stworzył również kilka szkiców przedstawiających urządzenia takie jak wózek z własnym napędem, sprzęt do nurkowania czy spadochron. 

Jednym z projektów, które stworzył da Vinci był szkic mechanicznego lwa, zamówiony przez papieża Leona X dla króla Franciszka I Walezjusza na początku 1500 roku. Przedmiot miał zabawiać francuskiego monarchę poprzez chodzenie i rzucanie mu do stóp kwiatów. Z czasem pomysł zaginął, ale teraz wraca do życia. Rekonstrukcja mechanicznego lwa, zbudowanego na bazie oryginalnych projektów Leonarda da Vinci, jest teraz prezentowana we Włoskim Instytucie Kultury w Paryżu.

Czytaj też: Leonardo da Vinci wcale nie był tylko leworęczny

Instytut chciał uhonorować zaangażowanie da Vinci w „urbanistykę, naukę i technologię” poprzez wystawienie jednej z jego prac. Decyzja o budowie i ekspozycji mechanicznego lwa zapadła na przestrzeni dwóch spotkań we włoskiej ambasadzie. W maju tego roku minęło 500 lat od śmierci wielkiego artysty. Jego wpływ jest nadal odczuwalny i widoczny w maszynach, których używamy do dzisiaj. Niektóre z najważniejszych projektów i wynalazków to m.in. skrzydłowiec, systemy przekładni, gigantyczna kusza czy mobilny most.

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Pod obrazem Leonarda da Vinci znajdowała się jego poprzednia wersja