WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zajadanie stresu powoduje szybszy przyrost masy ciała

Nowe badanie przeprowadzone przez australijskich naukowców jest dosyć szokujące. Okazuje się bowiem, że jedzenie stresu powoduje większy przyrost masy ciała niż jedzenie w środowisku bezstresowym.

Badania rozpoczęły się od sprawdzenia związku pomiędzy stresem a odżywianiem się na myszach. Okazało się, że stres silnie koreluje z przyrostem masy ciała. Bazując na tym naukowcy rozpoczęli dalsze badania.

Czytaj też: Trek wreszcie ujawnił szczegóły o rewolucyjnym WaveCel w kaskach Bontrager

Odkryli oni, że w sytuacjach wysokiego stresu neuropeptyd NPY jest nadmiernie aktywowany w ciele migdałowatym. To właśnie ten specyficzny rejon mózgu kontroluje reakcję organizmu na stres oraz jedzenie.

Okazuje się, że po wyłączeniu produkcji NPY przyrost masy ciała znacznie zmniejszył się i powrócił do takiego samego poziomu jak przy braku stresu. Co więcej, stres znacząco zwiększa także poziom insuliny we krwi i to ona zwiększa aktywność NPY. Jego zwiększenie aktywności zwiększa apetyt oraz zmniejsza zdolność organizmu do spalania energii.

W ten oto sposób zajadanie stresu powoduje do znacznie szybszego wzrostu masy ciała i powoduje błędne koło. Warto więc kontrolować swoją dietę w sytuacjach, gdy żyje się pod ogromnym napięciem.

Czytaj też: Gra, która potrafi szybko wykryć Alzheimera

Źródło: Newatlas