WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Tak wygląda wykonywanie beatbox w maszynie do MRI

Nimisha Patil to beatboxer, który potrafi tworzyć dźwięki podobne do instrumentów muzycznych. Robi on to tylko za pomocą własnego dźwięku. Patil jest także pracownikiem University of Southern California (USC), gdzie wraz ze współpracownikami stara się zrozumieć, w jaki sposób naśladowanie dźwięków jest możliwe.

Podczas eksperymentów, Patil wraz z czterema innymi beatboxerami zaczęli wytwarzać dźwięki podczas pobytu w maszynie do MRI. Badania wykonane w ten sposób są całkowicie sprzeczne z wcześniejszymi. Sugerowały one, że można wytworzyć tylko te dźwięki, które pasują do biblioteki fonetycznej znanych języków. Okazuje się, że beatboxerzy wymyślili swój własny, całkowicie nowy język. Muzycy zasadniczo organizują dźwięki w dłuższe słowa i frazy. Oznacza to, że każdy, kto by chciał, może się tego nauczyć.

Naukowcy chcą w dalszym ciągu badać to zjawisko. Chcą oni teraz dokładnie opisać ruchy wokalne i wydobyć z nich konkretne dźwięki. W tym mają pomóc zdjęcia MRI, które będą analizowane za pomocą specjalnych algorytmów.

Czytaj też: Włoscy fizycy napisali równanie związane z idealną pizzą

Źródło: https://www.livescience.com/