WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Te antybiotyki prowadzą do problemów z sercem

Naukowcy znaleźli właśnie dowód na związek pomiędzy problemami z sercem a najczęściej przepisywaną klasą antybiotyków – fluorochinolonami. Największe ryzyko występuje po 30 dniach stosowania leków.

Badacze odkryli, że osoby stosujące fluorochinolony mają 2,5 raza większe ryzyko rozwoju niedomykalności aorty i zastawki mitralnej w porównaniu do pacjentów przyjmujących amoksycylinę. Dane do badania wzięto z przeglądu obejmującego 12505 przypadków niedomykalności zastawki oraz 125020 pacjentów kontrolnych.

Czytaj też: Japonia może zrzucić radioaktywną wodę do oceanu

Dzięki temu badaniu lekarze powinni lepiej dobierać antybiotyki do istniejącej choroby. W szczególności dotyczy to pacjentów z chorobami serca, o których trzeba bardziej dbać, a nie narażać ich na kolejne kłopoty. Naukowcy mówią wręcz, że jeśli nie znajdą innych przyczyn to owe antybiotyki mogą zostać uznane za przyczynę zawałów serca.

W samym badaniu naukowcy wykazali, że stosowanie fluorochinolony spowodowało 37 potencjalnie możliwych do uniknięcia śmierci. Ciekawe, jak na to zareagują producenci leku.

Czytaj też: Teleskop wykonał zachwycające zdjęcia Wielkiego Obłoku Magellana

Źródło: Digitaljournal