Reklama
aplikuj.pl

Te bakterie produkują masę perłową

masa perłowa, bakterie masa perłowa, sztuczna masa perłowa, syntetyczna masa perłowa

Perły, poza tym, ze świetnie wyglądają, są także jednym z najtwardszych i najbardziej stabilnych materiałów występujących w naturze. Naukowcy wykorzystali właśnie bakterie do ich produkcji.

Masa perłowa to powłoka znajdująca się na zewnątrz pereł i wewnątrz niektórych skorup mięczaków. Posiada ona mikrostrukturę podobną do cegły i ściany – składa się z ułożonych w stos płytek z węglanu wapnia połączonych „zaprawą” z biopolimeru.

Nowa metoda produkcji tej masy polega na mieszaniu mocznika z bakteriami Sporosarcina pasteurii oraz ze źródłem wapnia. Do takiego roztworu następnie trafia szkiełko, na którym krystalizuje się cienka warstwa węglanu wapnia.

Czytaj też: Powierzchnia Księżyca jest niezwykle zniszczona

W dalszym kroku preparat umieszczany jest w zlewce zwierającej bakterie Bacillus licheniformis. Po pozostawieniu zlewki w inkubatorze na pewien czas bakterie tworzą warstwę lepkiego polimeru na wierzchu istniejącej warstwy węglanu wapnia. Przechodząc pomiędzy tymi procesami naukowcy tworzą naprzemienne warstwy węglanu wapnia oraz polimeru. Końcowa powłoka jest więc twardsza is sztywniejsza od większości tworzyw sztucznych.

W celu uzyskania masy perłowej naukowcy muszą przyspieszyć proces produkcyjny oraz zwiększyć grubość warstw. To właśnie na tym skupiają się najnowsze badania. Jeśli uda się im to zuyskać to powłoka znajdzie zastosowania do budowy implantów lub sztucznych kości.

Czytaj też: „Spawane” komórki macierzyste pomogą w leczeniu ran

Źródło: Newatlas