Reklama
aplikuj.pl

Te inteligentne mikro-roboty dostosowują się do otoczenia

W przyszłości pacjenci szpitali będą mogli połykać niewielkie roboty, które będą dostarczały leki bezpośrednio do chorej tkanki. Wszystko dzięki dokonaniom prowadzonym przez naukowców z dwóch szwajcarskich uniwersytetów. 

Grupa naukowców pod kierownictwem Selmana Sakara z EPFL i Bradleya Nelsona z ETH w Zurychu czerpała inspirację z bakterii, aby zaprojektować inteligentne, wysoce elastyczne roboty. Dzięki temu będą mogły przemieszczać się po układzie krwionośnym, dostosowując się do panujących tam warunków. Wykonane są z nanokompozytów hydrożelowych, które zawierają nanocząsteczki magnetyczne. Dzięki temu można je kontrolować za pomocą pola elektromagnetycznego.

Wytwarzanie zminiaturyzowanych robotów wiąże się z szeregiem wyzwań. Strategia przyjęta przez naukowców wykorzystuje umysł ucieleśniony, stanowiący alternatywę dla klasycznego modelu obliczeniowego wykonywanego przez wbudowane układy elektroniczne. „Nasze roboty mają specjalny skład i strukturę, które pozwalają im dostosować się do charakterystyki płynu, przez który przechodzą. Na przykład, jeśli napotykają zmianę lepkości lub stężenia osmotycznego, modyfikują swój kształt, aby utrzymać szybkość i zwrotność bez utraty kondroli nad kierunkiem ruchu. „.

Poza zwiększoną skutecznością te zminiaturyzowane miękkie roboty można również łatwo produkować za rozsądną cenę. Na razie zespół badawczy pracuje nad poprawą wydajności w czasie przemieszczania się przez płyny znajdujące się w ludzkim ciele.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Disney testuje roboty kaskaderskie – koniec zawodu kaskadera?