WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Odkryto 15 nowych gatunków, które robią ze zwierząt „zombie”

Odkryto 15 nowych gatunków, które robią ze zwierząt „zombie”

Mogłoby się wydawać, że pająki znajdują się na szczycie łańcucha pokarmowego w świecie stawonogów, ale ich los czasem potrafi być okrutny. Padają bowiem ofiarami pasożytniczych os, które tworzą z nich żywe „zombie”.

Wiadomo, że samice tych os atakują i żądlą pająka, co tymczasowo go paraliżuje, dając osom czas na złożenie jaj. Kiedy larwa się wykluwa, przejmuje układ nerwowy pająka i zmusza go do zbudowania specjalnego rodzaju pajęczyny, która przypomina kokon. Larwa osy zawija się następnie w tę ochronną pajęczynę, aby przeistoczyć się w dorosłą formę – by potem zjeść samego pająka.

Niedawno naukowcy zwiększyli liczbę znanych gatunków, które praktykują to pasożytnicze zachowanie. Rodzaj Acrotaphus powiększył się obecnie o 15 nowych gatunków, dołączając do 11 już znanych. Wszystkie występują w tropikalnych Andach i nizinnych lasach deszczowych Amazonii.

W 2017 roku odkryto inny gatunek os, który składa jaja w gniazdach tzw. galasówkowatych. Pasożytnicze osy, gdy dochodzi do wyklucia, zjadają żywicieli. Istnieje również pasożytniczy grzyb, który zaraża zarodnikami mrówki z gatunku gmachówek, z czasem doprowadzając do ich śmierci.

ŹRÓDŁO: newatlas.com