Reklama
aplikuj.pl

Te trylobity skamieniały w nietypowej formacji

Niedawno odkryte skamieniałości z Maroka ukazują idące w rzędzie trylobity, które poległy w jednym miejscu, kiedy to maszerowały po dnie jednego z mórz z okresu ordowiku.

Naukowcy odkryli trylobity w południowej części Maroka na obszarze znanym z dobrze zachowanych skamieniałości zwierząt z wczesnego ordowiku. Był to okres geologiczny, który rozpoczął się około 485 milionów lat temu i jest jednym z sześciu okresów, które tworzą erę paleozoiczną. Ordowik znany jest ze swojego różnorodnego życia morskiego, od prymitywnych ryb i koralowców po podmorskie skorpiony wielkości człowieka. Trylobity – stawonogi, które wyglądały trochę jak karaluchy – również zamieszkiwały ówczesne zbiorniki. Zniknęły dopiero 252 miliony lat temu, kiedy to masowe wymieranie pod koniec okresu permu spowodowało zniknięcie 95% wszystkich gatunków na Ziemi.

Znalezione niedawno skamieliny pokazują zwierzęta zwrócone w tym samym kierunku, często dotykające się nawzajem. Ich ustawienie przypomina migrację współczesnych homarów, które ustawiają się w takich rzędach, aby wzajemnie się wspierać w czasie poruszania pod wodą. Prawdopodobnie zginęły w jednym momencie, przygniecione przez skały bądź osady poruszone na skutek sztormu.

Trylobity nie są jedynymi zwierzętami, które zachowały się w licznej grupie. Krewetko-podobne stworzenia zwane Synophalos, pochodzące z okresu kambryjskiego sprzed 520 milionów lat, zostały znalezione na terenie Chin.