WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Technologia prosto z MIT usprawnia działanie robotycznych kurierów

Wolelibyście dostawę za pośrednictwem drona, czy robota pomykającego po chodniku? O rozwój tego drugiego dba m.in. MIT, którego zespół opracowuje nową technologie dla tych robotycznych kurierów.

Zespół inżynierów z MIT pracuje dokładnie nad oprogramowaniem nawigacyjnym, które może umożliwić tym maszynom rozpoznanie typowych dla podwórka cech, a tym samym znalezienie drogi do drzwi wejściowych w znacznie szybszy sposób. Zwykle tego typu maszyny mogą być wyposażone w mapy okolicy, a następnie używać GPS lub zestawu wstępnie załadowanych współrzędnych, aby dotrzeć do celu.

Zespół MIT uważa, że ​​może to być przesada (kosztowna, bo wymagająca komputerów pokładowych) w przypadku robotów, które muszą przenosić przedmioty tylko na krótkie odległości. Stąd to alternatywne podejście, w którym zamiast wstępnie ładować robotowi mapę jego środowiska, umożliwiłoby się mu poleganie na wskazówkach wizualnych podczas planowania następnego ruchu.

Nowa technologia zespołu MIT wykorzystuje istniejące algorytmy nawigacyjne, które umożliwiają robotom identyfikację obiektów wizualnych w ich otoczeniu, takich jak „drzwi” lub „ścieżka”, ale z dodatkową możliwością podejmowania decyzji na podstawie tego, co widzi. Częścią tego jest to, co zespół nazywa swoim „estymatorem kosztów”, cechą algorytmu, która zapewnia robotowi prawdopodobieństwo, że udanie się w kierunku zidentyfikowanego obiekty zbliży ich do celu (drzwi wejściowych).

Technologia została przetestowana w symulacji przy użyciu zdjęć satelitarnych okolic, a system wyczarował znaczniki semantyczne różnych obiektów, a także mapę szacunkową kosztów podróży z jaśniejszymi i ciemniejszymi regionami. Zespół zastosował następnie algorytm w nieznanym domu poza tym zestawem danych szkoleniowych, przy czym algorytm nawigacyjny znalazł drzwi frontowe o 189 procent szybciej niż obecne rozwiązania nawigacyjne.

ŹRÓDŁO: