WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Tegoroczne blaknięcie Wielkiej Rafy Koralowej jest szczególnie dotkliwe

Tegoroczne blaknięcie Wielkiej Rafy Koralowej jest szczególnie dotkliwe

Trzeba jednak zaznaczyć, że pojęcie to nie dotyczy jedynie tego roku. Jednocześnie specjaliści alarmują, iż w ciągu ostatnich pięciu lat doszło do trzech masowych blaknięć. Są to kolejne konsekwencje globalnych zmian klimatu.

Blaknęcie koralowców jest efektem rosnących temperatur wody w oceanach. W efekcie organizmy te muszą usuwać glony, które wcześniej pomagały im w pozyskiwaniu substancji odżywczych i nadawały koralowcom kolor. W ostatnich latach szczególnie poważne straty Wielka Rafa Koralowa zaliczyła w 1998, 2002, 2016 i 2017 roku. Teraz, w 2020 roku, kryzys powrócił. Eksperci alarmują, że tego typu sytuacje będą zdarzały się coraz częściej.

Szczególnie zatrważający jest fakt, że te koralowce, które w przeszłości przetrwały blaknięcie, teraz nie radzą sobie ze wzrostem temperatur. Pod tym względem najgorzej jest w południowym obszarze Rafy – północne i centralne radzą sobie znacznie lepiej.

Czytaj też: Jak zmiany klimatu wpłyną na zużycie wody i elektryczności?

I choć blaknięcie nie musi wiązać się z pewną śmiercią tych organizmów, to każdy taki nawrót poważnie narusza podwodne środowisko. Profesor Terry Hughes dodał, że tegoroczny kryzys jest najpoważniejszym od wielu lat.  

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News