WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Teleskop ALMA zaobserwował starcie dwóch gwiazd

Astronomowie przeprowadzili obserwacje, w ramach których zauważyli „walkę” pomiędzy dwiema gwiazdami. W wyniku tego zderzenia powstała ogromna chmura gazu.

Odkrycia dokonano dzięki wykorzystaniu teleskopu ALMA. Naukowcy zaobserwowali układ HD101584, w którym znajdowały się co najmniej dwie gwiazdy: biały karzeł oraz czerwony olbrzym. Te pierwsze powstają, gdy obiekty takie jak Słońce spalą cały swój wodór i utracą zewnętrzne warstwy. Ze zderzenia w lepszym stanie wyszedł czerwony olbrzym, który pochłonął pozostałości drugiej z gwiazd.

Nie oznacza to jednak, że nie obyło się bez większych konsekwencji. Czerwony olbrzym utracił sporą część gazu, który trafił do przestrzeni kosmicznej, a rdzeń gwiazdy został odsłonięty. Dzięki teleskopom możemy zapoznać się z efektami tego typu kolizji. A te są w tym przypadku niezwykle ciekawe.

Rozproszone warstwy gazu wymieszały się z ich strumieniami, powstałymi podczas zderzenia. W efekcie powstały pierścienie oraz jasnoniebieskie i czerwone plamy. Teraz badacze próbują odtworzyć dokładny wygląd obu gwiazd, zanim doszło do ich kolizji. Bo choć obecnie stosowane instrumenty pozwalają obserwować gaz w tego typu układach podwójnych, to nie zawsze jest to możliwe w przypadku samych gwiazd.