WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Teleskop Hubble’a uchwycił coś ciekawego

Teleskop Hubble’a nie robi sobie wolnego w zaskakiwaniu nas nowymi spojrzeniami na bezkres Wszechświata i również tym razem nie zawiódł.

Tym razem mowa o ujęciu galaktyki, a więc czegoś, co zwykle wygląda bardzo podobnie i sprowadza się do spiralnych „ramion”, bardzo jasnego centrum i mieszanki jasnych oraz ciemnych plamek z kolejno formowania się gwiazd i skupisk kosmicznego pyłu. W teorii więc ujęcie tej galaktyki nie jest szczególne… a jednak.

Ta galaktyka, jest galaktyką spiralną o nazwie NGC 772, która w rzeczywistości ma wiele wspólnego z naszą macierzystą galaktyką, Drogą Mleczną. Obie mają kilka galaktyk satelitarnych, małe galaktyki, które ściśle krążą i są grawitacyjnie związane z ich galaktykami macierzystymi. Jednak jedno ze spiralnych ramion NGC 772 zostało zniekształcone i zakłócone, pozostawiając je wydłużone i asymetryczne.

Teleskop Hubble'a, ciekawa galaktyka, galaktyka NGC 772, NGC 772

Różnią się przy tym na kilka kluczowych sposobów. Po pierwsze, NGC 772 jest zarówno indywidualną, jak i bezbarwną galaktyką spiralną, co oznacza, że jest nieco dziwna pod względem wielkości, kształtu lub składu i że brakuje jej centralnej cechy („paska”), którą widzimy w wielu galaktykach w całym kosmosie. Mowa o skupiskach gazu i gwiazd, które transportują materiał przez jądro galaktyczne.

ŹRÓDŁO: Phys