WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Teleskop Hubble’a uchwycił parę galaktyk w grawitacyjnym tańcu

Kosmiczny Teleskop Hubble’a zafundował nam kolejny spektakularny widok dwóch ogromnych galaktyk zamkniętych w kosmicznym uścisku.

Obraz przedstawia wczesny etap galaktycznego spotkania i podkreśla chaotyczny efekt, jaki grawitacja może mieć na jedną z najwspanialszych skal we Wszechświecie, jakie można sobie wyobrazić.

Grawitacja jest głównym powodem, dla którego Ziemia oraz inne ciała niebieskie w naszym Układzie Słonecznym podróżują po ładnych uporządkowanych orbitach wokół Słońca i dlaczego oszałamiająco duże galaktyki przyciągają się do siebie, często ze spektakularnymi konsekwencjami.

Hubble uchwycił moment, w którym dwie duże galaktyki przebywające od nas w odległości 250 milionów lat świetlnych – zwane łącznie Arp 293 – można zobaczyć we wczesnych stadiach kosmicznego „tańca”.

Galaktyka po lewej stronie, zwana NGC 6285, powoli deformuje się przez swojego ewidentnie masywniejszego partnera, a drobinki gazu i innych materii są odrywane z zewnętrznych obszarów dysku, zniekształcając i zamazując jego wygląd. Jednak znajdująca się po prawej stronie NGC 6286 odwróciła się do nas bokiem, ukazując tylko swój profil.

Jednak sam w sobie Arp 293 nie jest wyjątkowy, bo tak naprawdę Hubble już nie raz uchwycił tego typu zjawiska, choć każde z nich jest wyjątkowe i uderzające przez zmienną perspektywę. Poniżej kilka innych przykładów:

ŹRÓDŁO: New Atlas