Reklama
aplikuj.pl

Teleskop Hubble’a uwiecznił formowanie gwiazd z kosmicznego pyłu

Obraz uwieczniony przez kosmiczny teleskop Hubble’a pokazuje niesamowitą różową poświatę galaktyki spiralnej, w której rodzą się gwiazdy. Nazywa się ona NGC 972 i została odkryta w 1784 roku przez Williama Herschela. Położona w gwiazdozbiorze Barana, znajduje się w odległości 71 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Pył kosmiczny, który unosi się w przestrzeni, w tym przypadku jest nazywany pyłem międzygwiezdnym. Inne rodzaje pyłu kosmicznego to pierścienie pyłu wokół planet, a także pył międzyplanetarny. W Układzie Słonecznym to kosmiczny pył jest odpowiedzialny za zjawisko „światła zodiakalnego”, w którym na horyzoncie widoczne jest słabe białe światło, zanim wzejdzie słońce.

Czytaj też: Wiemy czy promieniowanie kosmiczne powoduje raka u astronautów

Chociaż pył kosmiczny był niegdyś uważany za uciążliwy dla astronomów, ponieważ zasłaniał widok gwiazd, planet i innych ciał, ostatnio stał się ważnym obiektem badań. Składa się z różnorodnych związków, w tym złożonych związków organicznych powstałych w wyniku ewolucji gwiazd, więc badanie go może dać wskazówki dotyczące długości życia ciał niebieskich.

W tym przypadku kosmiczny pył w NGC 972 jest ważnym czynnikiem w rozwoju gwiazd w tamtym obszarze. Jasne plamy na obrazie pochodzącym od Hubble’a to obszary, w których rodzą się gwiazdy, a te ciemne to obszary pyłu, które blokują światło gwiazd. Blask wokół gwiazd jest spowodowany obecnością wodoru, który pojawia się, gdy gaz jest wystawiony na intensywne światło pochodzące z formujących się gwiazd.

[Źródło: digitaltrends.com; grafika: NASA]

Czytaj też: NASA otworzy Międzynarodową Stację Kosmiczną na turystów