Obraz wykonany przez teleskop Hubble’a pokazuje galaktykę spiralną NGC 2985, znajdującą się w odległości ponad 70 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Jest to archetypiczna galaktyka spiralna, podobnie jak nasza Droga Mleczna, co oznacza, że ma ramiona rozciągające się od środka. Galaktyka ma około 95 000 lat świetlnych średnicy i posiada supermasywną czarną dziurę w środku. Jest ona 160 milionów razy większa od masy Słońca.
Czytaj też: Supermasywna czarna dziura stopniowo uśmierca galaktykę
Naukowcy opisują NGC 2985 jako posiadającą „prawie idealną symetrię”. Gdy spiralne ramiona sięgają w przestrzeń, stopniowo zanikają i rozpraszają się. Zewnętrzne ramię jest tak duże, że otacza galaktykę, tworząc wokół niej „pseudo-pierścień”. Zewnętrzna część galaktyki jest stosunkowo stabilna, w przeciwieństwie do centrum, w którym kolizje są powszechne. Badacze sądzą, że niestabilność części środkowej wynika z obecności chmur molekularnych, znanych również jako gwiezdne żłobki. Regiony te są nieprzezroczystymi obłokami o większej gęstości wodoru i innych gazów i pyłu. Pył ten tworzy prowadzi w konsekwencji do powstawania gwiazd.
Kolorowy obraz został utworzony przez połączenie wielu różnych ujęć wykonanych w różnych widmach. Instrument ACS należący do Hubble’a wykonał szereg oddzielnych ekspozycji pokazujących długości fal w częściach widma w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni. Kolory zostały określone przez przypisanie różnych odcieni do monochromatycznych obrazów, przy zastosowaniu poszczególnych filtrów. Jasnoniebieskie kropki na obrazie reprezentują regiony aktywności i powstawania gwiazd.
[Źródło: digitaltrends.com; grafika: ESA]
Czytaj też: Europejska Agencja Kosmiczna zaktualizowała ogromną mapę galaktyk