Ludzie opracowali kilka naprawdę imponujących narzędzi do obserwacji odległych obiektów w przestrzeni kosmicznej. Wciąż jednak trafiają się zdjęcia, które robią niesamowite wrażenie.
W zależności od kąta nachylenia galaktyki w stosunku do naszej planety, naukowcy mogą widzieć np. rozmyty widok z boku czy też galaktykę w całej okazałości. Ta, znana jako NGC 5468, zdecydowanie należy do tej drugiej grupy. Jak pokazują materiały udostępnione przez NASA, Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykonał piękne zdjęcie wirującej masy gwiazd.
Z ramionami sięgającymi w przestrzeń kosmiczną, NGC 5468 była celem obserwacji przez ostatnie dwie dekady. W latach, które upłynęły od odkrycia galaktyki, astronomowie zauważyli szereg eksplozji supernowych, które miały miejsce w jej wnętrzu.
Mimo że galaktyka znajduje się nieco ponad 130 milionów lat świetlnych od Ziemi, jej orientacja w stosunku do nas ułatwia dostrzeżenie nowych gwiazd gdy te się pojawiają. W takiej odległości od Ziemi astronomowie nie mogą nawet marzyć o dotarciu do tej galaktyki, ale obserwacje odległych obszarów kosmosu mogą pomóc nam lepiej zrozumieć ewolucję galaktyk, które przypominają naszą własną.