Reklama
aplikuj.pl

Nietypowy teleskop na Księżycu. Tworzyć go będą płynne „lustra”

proznia, kosmos

Już ponad dziesięć lat temu astronomowie powiązani z NASA dyskutowali nt. hipotetycznego teleskopu, który mógłby wykorzystywać płynne lustra zamiast stałych. Wtedy jednak porzucono ten projekt.

Teraz powrócił niczym bumerang za sprawą badaczy z Uniwersytetu w Teksasie, którzy chcą kontynuować działania w tym temacie. Napisany przez nich artykuł, w którym przedstawiają koncepcję nietypowego teleskopu, został opublikowany na łamach Astrophysical Journal.

Czytaj też: Elektrownia atomowa w Polsce? NASA planuje postawić jedną na Księżycu
Czytaj też: Kiedy ludzie polecą na Księżyc?
Czytaj też: Księżyc Jowisza może świecić w ciemności. Wszystko przez lód

Na obecną chwilę instrument przypomina sporych rozmiarów zbiornik wypełniony odblaskowym płynem. Jego średnica wyniesie ok. 100 metrów. Warto również podkreślić, że urządzenie mogłoby zostać umieszczone wewnątrz jednego z księżycowych kraterów w pobliżu biegunów Srebrnego Globu.

Płynny teleskop na Księżycu pomoże w poszukiwaniu pierwszych gwiazd

Głównym celem działania teleskopu będzie obserwacja pierwszych gwiazd w historii wszechświata, które według naukowców powstały 13 miliardów lat temu. Obserwacja tych obiektów może dostarczyć informacji na temat powstania zarówno wszechświata, jak i naszej kosmicznej okolicy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News