Reklama

Księżyc Jowisza może świecić w ciemności. Wszystko przez lód

astronomia

Naukowcy przypuszczają, że pod lodową powierzchnią Europy występuję gigantyczny ocean, który mógłby stanowić miejsce potencjalnego istnienia życia pozaziemskiego.

Artykuł opublikowany na łamach Nature Astronomy sugeruje, jakoby promieniowanie pochodzące z pola magnetycznego Jowisza mogło wywołać świecenie lodowatej powierzchni pokrywającej Europę. Miałby to być efekt zachodzących tam reakcji chemicznych.

Czytaj też: Planeta została wyrzucona z Układu Słonecznego. Krążyła między Saturnem i Uranem
Czytaj też: Egzoplaneta K2-141b to prawdopodobnie najbardziej nieprzyjazne miejsce w kosmosie
Czytaj też: Poznaliśmy liczbę potencjalnie zamieszkałych planet w naszej okolicy

Być może w następnej dekadzie naukowcy będą w stanie zrozumieć tego typu procesy. Będzie to możliwe za sprawą misji Europa Clipper skierowanej na eksplorację księżyca Jowisza i zaobserwowanie efektownej luminescencji. Na tę chwilę pozostają nam jedynie symulacje pokazujące, jak może wyglądać wspomniane zjawisko.

Europa to księżyc Jowisza, z którym naukowcy wiążą szanse na odnalezienia życia pozaziemskiego

W ramach eksperymentów laboratoryjnych naukowcy chłodzili lodowe rdzenie w aluminiowej tubie, doprowadzając lód do temperatury -173,15 stopnia Celsjusza. Poddali go również działaniu impulsów promieniowania elektronowego. Kiedy to robili, lód jarzył się, lecz intensywność jego światła zależała od tego jakie chemikalia znajdowały się w wodzie. Kluczowa w całym procesie wydaje się obecność minerału zwanego epsomitem.

Czytaj też: Przez naszą galaktykę leci samotna planeta. Zaobserwowali ją polscy astronomowie
Czytaj też: Odkryto nową egzoplanetę. Przypomina Ziemię i krąży w strefie zamieszkiwalnej
Czytaj też: Ta pobliska planeta w teorii nie powinna istnieć