Reklama
aplikuj.pl

Teleskop Spitzera zaobserwował niezwykły widok

Chmura gazu i pyłu zaobserwowana przez kosmiczny teleskop Spitzera przypomina halloweenową dynię. Masywna gwiazda, znana jako gwiazda typu O, jest około 15-20 razy cięższa od Słońca. Prawdopodobnie to właśnie ona odpowiada za kształt tej kosmicznej „dyni”. Naukowcy sądzą, że potężny odpływ promieniowania i cząstek z gwiazdy prawdopodobnie wymiótł otaczające ją pył i gaz na zewnątrz, tworząc widoczne kształty.

Mnóstwo obiektów we Wszechświecie emituje światło podczerwone, często w postaci ciepła, więc obiekty te mają tendencję do emitowania większej ilości światła podczerwonego wraz ze wzrostem temperatury.

Niewidoczne dla ludzkiego oka, trzy długości fal podczerwieni tworzą wielobarwny obraz widzianej tu mgławicy. Zielone i czerwone to światło emitowane przede wszystkim przez pył o różnych temperaturach. Połączenie zieleni i czerwieni na obrazie tworzy żółte odcienie. Niebieski reprezentuje długość fali emitowanej głównie przez gwiazdy i niektóre bardzo gorące regiony mgławicy, podczas gdy białe obszary wskazują, gdzie obiekty są jasne we wszystkich trzech kolorach. Gwiazda typu O jest natomiast białą plamą w środku czerwonej chmury pyłu.

Dane wykorzystane do stworzenia tego obrazu zostały zebrane podczas misji teleskopu Spitzera, która trwała od 2004 do 2009 roku.