Nowe badanie na temat niemowląt przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Turku. Ujawnili oni zaskakujący związek pomiędzy składem mikrobiomu dzieci w wieku 10 tygodni z rozwojem ich pewnych cech temperamentu w wieku 6 miesięcy.
W badaniu sprawdzono 303 niemowlęta. Od każdego z nich zebrano próbkę kału i dokładnie ją przeanalizowano. Następnie w wieku 6 miesięcy matki dzieci wypełniły kwestionariusz dotyczący temperamentu pociech. Ogólnie rzecz biorąc, większa różnorodność drobnoustrojów jest równa mniejszemu strachowi i mniejszą ilością negatywnych emocji.
Czytaj też: Impossible Foods stara się nadążyć za popytem na Impossible Burger
Wysoka ilość bakterii Bifidobacterium i Streptococcus oraz niski poziom Atopobium związane są z pozytywnymi emocjami. Negatywne emocje związane są z bakteriami Erwinia, Rothia i Serratia. W szczególności strach wiąże się z dużą liczbą bakterii Peptinophilus i Atopobium.
Badanie jest tylko podstawą do przyszłych odkryć. Coraz więcej publikacji wiąże bakterie w jelitach z naszym zachowaniem czy z praca mózgu. Możliwe więc, że mają one znacznie większy wpływ na nasze życie niż do tej pory sądziliśmy.
Czytaj też: „Przetwarzany” przez nas plastik jest bardzo niekorzystny dla środowiska
Źródło: Newatlas