WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten dinozaur sprzed 73 mln lat był krewnym Triceratopsa

Nowo odkryte dinozaury o nazwie Crittendenceratops krzyzanowskii miały fantazyjną falbankę na czubku głowy. 

Nieżyjący już Stan Krzyżanowski, pracownik naukowy w Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Meksyku, odkrył dwa późnokredowe stworzenia w latach 90. w pasmie górskim w pobliżu Tucson w Arizonie. Krzyżanowski i jego koledzy krótko opisali dinozaura w badaniu z 2003 roku, ale dopiero niedawno odkryto, że inne skamieliny reprezentują niezidentyfikowany gatunek.

To wyjątkowy kryza zwierzęcia ujawniła, że ​​jest to nowo odkryty gatunek. Naukowcy nazwali go po Krzyżanowskim, aby uczcić jego odkrycie. Nazwa rodzaju (Crittendenceratops) pochodzi od formacji Fort Crittenden, w której znaleziono skamieliny. Przyrostek “ceratops” oznacza “rogatą twarz” po grecku. Chociaż C. krzyzanowskii jest krewnym Triceratopsa, był znacznie mniejszy – miał około 3,3 metra długośc. Co więcej, podczas gdy Triceratops żył pod koniec ery dinozaurów, od około 67 milionów do 65 milionów lat temu, C. krzyzanowskii żył jakieś 6 milionów lat wcześniej.

W tamtym czasie C. krzyzanowskii mieszkał nad brzegiem wielkiego jeziora w lesie drzew iglastych i palm. Stworzenie dzieliło ten teren z żółwiami błotnymi, aligatorami, a nawet z tyranozaurami. Chociaż Arizona jest teraz dość sucha, było to ciepłe i mokre miejsce w czasie później kredy. Obszar oferował więc korzystne warunki dla 680-kilogramowego C. krzyzanowskii, który prawdopodobnie żywił się krzewami i iglakami.

[Źródło: livescience.com; grafika: Sergey Krasovskiy]

Czytaj też: Nowo odkryty dinozaur zmienia wszystko, co do tej pory wiedzieliśmy o jego gatunku