WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten drapacz chmur będzie drugim najwyższym na świecie

Nowy wieżowiec jest gotowy, aby stać się jednym z najwyższych budynków na świecie, być może nawet drugim najwyższym. Shenzhen-Hong Kong International Center będzie miał bowiem ok. 700 metrów wysokości. 

W obecnej sytuacji wysokość budowali sprawi, że będzie on drugim najwyższym budynkiem na świecie, tuż za słynnym Burj Khalifa liczącym 829,8 m. Co ciekawe, dubajski projekt jest również efektem prac Adriana Smitha odpowiedzialnego za opisywanego drapacza chmur. Druga lokata wśród rekordowo wysokich budynków może być jednak tylko krótkotrwała. Wszystko za sprawą innych, realizowanych obecnie przedsięwzięć.

Shenzhen-Hong Kong International Center będzie ponad dwukrotnie wyższe od Wieży Eiffla. Budynek jest częścią projektu zapewniającego powierzchnię biurową, apartamenty, hotel, basen, restauracje czy kluby nocne. Konstrukcja będzie się składała ze złożonej rzeźbionej fasady, która prawdopodobnie ma pomóc złagodzić wpływ wiatru, który na takich wysokościach ma ogromną siłę.

Shenzhen-Hong Kong International Center posiada tzw. certyfikat LEED Platinum. Jest to ekologiczny standard budowlany, odznaczający się m.in. użyciem szkła zapewniającego wysoką wydajność energetyczną. Budynek ma w jak największym stopniu wykorzystywać naturalne oświetlenie, gromadzić wodę deszczową i posiadać naturalną wentylację. Obecnie deweloperzy twierdzą, że przedsięwzięcie zostanie zakończone ok. 2024 roku.

[Źródło: newatlas.com; grafika: AS+GG]

Czytaj też: Ten meksykański wieżowiec jest odporny na trzęsienia ziemi