WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten duet leków zaskakująco dobrze radzi sobie z rakiem

Tysiące naukowców na całym świecie pracują nad lekiem na raka. Tym z MIT udało się zidentyfikować duet leków, które działają w zupełnie inny sposób niż badacze się spodziewali.

Naukowcy rozpoczęli od leków zwanych inhibitorami PLK1. Aktualnie trwa druga faza badań klinicznych i wygląda na to, że są one skuteczne. Badacze chcieli sprawdzić, czy są oni w stanie jeszcze zwiększyć ich wydajność.

Inhibitory PLK1 działają głównie poprzez zaburzanie mitozy. Efektem ubocznym są oksydacyjne uszkodzenia komórek. Naukowcy doszli do wniosku, że połączenie inhibitorów PLK1 z lekami uniemożliwiającymi naprawę uszkodzeń oksydacyjnych da świetne połączenie.

Czytaj też: Fotograf uwiecznił pytona, który połknął w całości krokodyla

Tutaj wchodzi lek o nazwie TH588, który dokładnie tak działa. Duet tych leków został przetestowanych na różnych komórkach nowotworowych. Okazało się, że czasami nawet zaledwie 10% oryginalnej dawki dawało taki sam efekt.

Gdy naukowcy przyjrzeli się działaniu duetu to okazało się, że TH588 działa podobnie do inhibitorów PLK1 – zaburza mitozę. Dzięki temu skuteczność takiej terapii jest znacznie zwiększona. Badacze mają teraz nadzieję na szybkie przejście do badań klinicznych.

Czytaj też: Czy palenie marihuany wśród nastolatków spada po legalizacji?

Źródło: Newatlas