Archeolodzy sądzą, że mogli znaleźć wieżę, której nasi przodkowie używali do gry w szachy. Znajdowała się ona na terenie dzisiejszej Jordanii i pochodzi z ok. VII wieku.
Wytrzymała figura z piaskowca, wydobyta z ruin wczesnoislamskiej osady w 1991 roku, ma prostokątny korpus z dwoma wypukłościami w kształcie rogu. Choć wyglądem daleko jej od wież zamkowych, których używamy obecnie, to jej kształt przywołuje na myśl rydwan ciągnięty przez zaprzęg. Wiąże się to również z etymologią samej nazwy tej figury.
Jeśli wydobyta figura faktycznie jest związana z szachami, to może to być najstarszy odkryty element tej gry, datowany na około 1300 lat. Szachy zostały prawdopodobnie przeniesione na zachód z Indii za sprawą kupców i dyplomatów. Sama gra powstała ok. 1500 lat temu.
Odkrycia dokonano na terenie miejsca zwanego Humayma, które znajduje się wzdłuż niegdyś ważnego szlaku handlowego w południowej Jordanii, łączącego Indie z Bliskim Wschodem. Humayma rozwijała się przez setki lat i w cieniu wielu kultur. Struktury obecne na miejscu obejmują fort rzymski, bizantyjskie kościoły, wczesnoislamskie meczety i kilka kamiennych grobowców datowanych na pierwszy wiek.