Różowy, puszysty grzyb występujący na całym świecie jest dosłownie poszukiwaczem złota, zbierającym cząstki cennego kruszcu dzięki swoim niciom.
Organizm, zwany Fusarium oxysporum, nie tylko wygląda fantazyjnie. Naukowcy wykorzystali mikroskop elektronowy do stworzenia bardzo powiększonych obrazów F. oxysporum zebranych w zachodniej Australii. Ukazały one „wąsy grzyba” obficie pokryte drobinkami złota. Uważa się, że grzyb zbiera złoto poprzez reakcje chemiczne z podziemnymi minerałami. Rozpuszcza on płatki złota przy użyciu utleniania, a następnie produkuje inną substancję chemiczną, aby rozpuszczone złoto zestaliło się wokół nici.
Czytaj też: W kosmosie są grzyby i nie wiadomo czy są one niebezpieczne
Jednak nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób grzyb rozpoznaje złoto i w jaki sposób czerpie z niego korzyści. Grzyby należą do najstarszych form życia. Uważa się, że najstarszy grzyb kopalny ma miliard lat. Wiele rodzajów degraduje i przetwarza materię organiczną, a niektóre są znane ze swoich interakcji z niektórymi metalami, „w tym z aluminium, żelazem, manganem i wapniem”.
Szczególnie zaskakujący jest fakt, że złoto jest chemicznie nieaktywne, więc zadziwia, iż dochodzi do jakiejkolwiek interakcji. Obserwacja takiego zjawiska może okazać się korzystna dla ludzi. Być może pewnego dnia Fusarium oxysporum lub inne organizmy zostaną wykorzystane do kopania złota.
[Źródło: livescience.com; grafika: CSIRO]
Czytaj też: Denver zdekryminalizowało grzybki halucynki