Reklama
aplikuj.pl

Ten implant wykorzystuje energię elektryczną do leczenia serca

serce, leczenie serca, kardiomiopatia, kardiomiopatia rozstrzeniowa, leczenie kardiomiopatii, przeszczep serca

Od wielu lat słyszymy, że impulsy elektryczne pomagają leczyć rany. Nowy implant wykorzystuje tę samą zasadę do leczenia tkanki serca. Dzięki niemu przeszczepy serca mogą stać się nawet niepotrzebne.

Urządzenie opracowują naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu oraz szpitala w tym samym mieście. Sprzęt produkowany jest przez niemiecką firmę Belin Heals. Jest on przystosowany do stosowania u pacjentów dotkniętych kardiomiopatią rozstrzeniową, czyli stanem w którym są problemy z mięśniem sercowym.

Czytaj też: Pod parkietem tanecznym znaleziono szczątki jednonogiego generała Napoleona

C-MIC (Cardiac Microcurrent) wszczepia się laparoskopowo w znieczuleniu ogólnym. Ma on dwie elektrody, z których jedna nakładana jest na zewnątrz serca w postacie plastra a druga idzie do wnętrza komór. Po aktywacji urządzenie emituje mikroimpulsy elektryczne pomiędzy dwiema elektrodami. Badania wykazały znaczącą regenerację po trzech miesiącach od otrzymania urządzenia.

Możliwe więc, że w przyszłości to ono stanie się standardem w leczeniu wspomnianej choroby. Jeśli dzięki niemu można ominąć konieczność przeszczepu to sukces niewątpliwie jest ogromny.

Czytaj też: Australijskie koty zabijają ponad 2 miliardy dzikich zwierząt każdego roku

Źródło: Newatlas