WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Australijskie koty zabijają ponad 2 miliardy dzikich zwierząt każdego roku

Naukowcy zajmujący się ochroną środowiska w Australii doszli do niepokojących liczb, przeczesując setki badań nad drapieżnymi zwyczajami australijskich kotów domowych oraz dzikich kotów. W ciągu jednego dnia miliony kotów w Australii zabijają około 1,3 miliona ptaków, 1,8 miliona gadów i ponad 3,1 miliona ssaków.

Koty zostały wprowadzone do Australii w XVIII wieku przez europejskich kolonizatorów, a raport z 2017 roku wykazał, że zdziczałe koty można znaleźć na 99,8% kontynentu, w tym na 80% wysp Australii. Aktualne szacunki  dotyczące liczby dzikich kotów w Australii wahają się od około 2 milionów do ponad 6 milionów, w zależności od warunków klimatycznych. Każdy dziki kot zabija około 740 rodzimych zwierząt rocznie.

Czytaj też: Aborygeni mogli pojawić się w Australii 120 tysięcy lat temu

W Australii jest również około 4 milionów kotów domowych. Właściciele zwierząt domowych, którzy pozwalają swoim kotom spędzać czas na świeżym powietrzu, nigdy nie będą świadkami zabójczego instynktu swojego zwierzęcia. Jednak jeden kot domowy zabija średnio około 75 zwierząt rocznie. To może nie brzmieć imponująco w porównaniu z liczbą ofiar śmiertelnych dzikich kotów. Jednak populacje miejskich kotów wydają się być gęstsze niż na obszarach wiejskich i wynoszą około 60 osobników na kilometr kwadratowy.

Koty są uznawane za zagrożenie dla 35 gatunków ptaków, 36 gatunków ssaków, siedmiu gatunków gadów i trzech gatunków płazów, dlatego australijski rząd zamierza wybić ok. 2 mln osobników do 2020 roku.

[Źródło: livescience.com; grafika: Brisbane City Council]

Czytaj też: Ten przerażający australijski pająk schwytał małego oposa