Materiały zmieniające w swoje właściwości w odpowiedzi na różne czynniki środowiskowe mogą znaleźć zastosowania w wielu różnych dziedzinach nauki. Naukowcy wymyślili właśnie nowy materiał, który w świetle jest twardy, ale w ciemności staje się miękki.
Opracowali go badacze z Queensland University of Technology (QUT). Materiał składa się z polimerowej struktury, która zmienia swoją odpowiedź na światło. Kluczem do zyskania takich właściwości są specjalne związki chemiczne. Wśród nich należy wymienić triazolinedion oraz naftalen.
Czytaj też: Co opóźniło natlenienie Ziemi?
Dzięki nim materiał pozostaje stabilny i stały podczas wystawienia na zielone światło LED. Kiedy jednak naukowcy wyłączą światło to wiązania chemiczne rozpadają się i powodują zmiękczenie materiału. Ponowne włączenie światła ponownie powoduje twardnienie substancji.
Zespół nazywa nową strukturę materiałem dynamicznym stabilizowanym na światło. Naukowcy mają nadzieję, że rozpocznie on nową klasę materiałów reagujących na światło. Przydadzą się one przy drukowaniu 3D, gdzie tego typu materiały dadzą nowe możliwości.
Czytaj też: Gigantyczna burza pokryła północny biegun Marsa
Źródło: Newatlas