Ten materiał będzie prawdziwą rewolucją. Co pomoże strażakom i żołnierzom?

Ten materiał będzie prawdziwą rewolucją. Co pomoże strażakom i żołnierzom?

Naukowcy opracowali nowy materiał, o którym mówią, że jest tak mocny jak kevlar i ma znacznie lepsze właściwości izolujące. Powstała struktura może chronić strażaków czy żołnierzy, który będą zagrożeni np. ekstremalnymi temperaturami bądź odłamkami.

Autorzy projektu przyznali, że obecna ochrona przed zagrożeniami termicznymi i balistycznymi wymaga połączenia wielu wysokowydajnych materiałów, co zwiększa również wagę całości. Dlatego też postanowili osiągnąć ochronę poprzez stworzenie porowatej sieci włókien, łączącej ich właściwości mechaniczne z właściwościami termicznymi wykazywanymi przez aerożele.

Ten materiał będzie prawdziwą rewolucją. Co pomoże strażakom i żołnierzom?

W ramach procesu produkcyjnego, naukowcy umieszczają polimery w urządzeniu zwanym iRJS, gdzie mikroskopijne nitki są przeciągane przez dyszę. Podstawę stanowią tzw. aramidy, które umożliwiają produkcję porowatych, ciągłych arkuszy o znacznie mniejszych średnicach niż dotychczas spotykane.

Czytaj też: Lepsze niż grafen, czyli co nieco o materiałach przyszłości

Nie trudno się domyślić, że pozwoliło to na przędzenie napowietrzonych włókien, w efekcie czego materiał łączy w sobie lekkość i właściwości izolacyjne i ochronne. Badacze dodają, iż nanowłókna polimerowe powinny być uważane za istotne elementy konstrukcyjne podobnie jak nanocząsteczki, nanodruty, nanorurki węglowe, grafen czy gliniane nanoarkusze.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News