WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten model pomoże w przewidywaniu zjawisk słonecznych

Międzynarodowa grupa naukowców opracowała model opisujący zmiany w plazmie słonecznej. Pomoże to zrozumieć dynamikę Słońca i daje wskazówki dotyczące przewidywania zjawisk pogodowych w przestrzeni kosmicznej.

Plazma β pozwala na zbadanie zmieniającej się roli plazmy i ciśnienia magnetycznego w atmosferze słonecznej. Odnosi się ona zarówno do słonecznego pola magnetycznego, jak i cech napędzających zjawiska słoneczne, takich jak wiatr słoneczny, koronalne wyrzuty masy i rozbłyski. Zjawiska te mają bezpośredni wpływ na pogodę w przestrzeni kosmicznej.

Niedawno opracowany model służy do oceny zmian plazmy β w atmosferze Słońca. Dokładniej rzecz ujmując, naukowcy uzyskują dzięki niemu opis plazmy β w koronie słonecznej podczas poprzednich cykli słonecznych. Badacze stwierdzili, że najsilniejszy wpływ podczas cykli słonecznych wywierają „faculae” oraz mniej aktywne regiony Słońca.

Napędzają one zmiany ciśnienia magnetycznego i kinetycznego na wysokości korony. Może to mieć bezpośredni wpływ na pogodę w przestrzeni kosmicznej i zdolność przewidywania jej. Autorzy projektu wierzą, że wyniki ich badań pomogą zrozumieć dynamikę Słońca i prognozować pogodę w przestrzeni kosmicznej.

ŹRÓDŁO: phys.org