Reklama
aplikuj.pl

Ten objaw może świadczyć o zakażeniu koronawirusem

pandemia

Tzw. anosmia oraz ageuzja mogą świadczyć o infekcji wywołanej obecnością SARS-CoV-2 w naszym organizmie. Mówiąc prościej: chodzi o utratę węchu oraz zaburzenie zmysłu smaku.

Brytyjscy lekarze w miniony weekend zaapelowali w szczególności do osób, które zauważyły u siebie w ostatnim czasie problemy z węchem. Chodzi o samoizolację takich ludzi, co do których istnieje spore prawdopodobieństwo, że są zarażeni koronawirusem. Autorzy tego komunikatu zwrócili się również do innych lekarzy – aby podejmowali szczególne środki ostrożności w przypadku pacjentów skarżących się na anosmię i ageuzję.

Wnioski dotyczące tych objawów spływają od specjalistów z całego świata, a w Korei zaobserwowano je na całkiem sporej grupie badawczej. To tam, wśród 2000 zakażonych, ok. 30% skarżyło się na problemy z utratą węchu. I to pomimo faktu, że ich stan był określany jako stabilny. Do podobnych wniosków doszli przedstawiciele Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii.

Czytaj też: WHO podało nad iloma szczepionkami na koronawirusa trwają prace

Dr Marco Metra ze szpitala w Brescii, gdzie 700 z 1200 pacjentów jest zakażonych, dodal, że sporo członków rodzin tych osób skarży się na problemy z węchem i smakiem. Tym samym Metra przypuszcza, iż są to nieświadomi nosiciele, którzy przyczyniają się do rozprzestrzeniania koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News