Reklama
aplikuj.pl

Ten pasek umożliwia dwukierunkową komunikację z robotami

Ten pasek umożliwia dwukierunkową komunikację z robotami
Ten pasek umożliwia dwukierunkową komunikację z robotami

Inżynierowie z uniwersytetu Houston starają się ułatwić proces połączenia ludzi z robotami i w swoim najnowszym badaniu opracowali opracowali łatwą do wytworzenia elastyczny pasek elektroniki. Ten po prostu przykleja się do człowieka, aby zaczęło tłumaczyć i przesyłać jego ruchy do robota, od którego człowiek dostaje informację zwrotną o temperaturze. 

Czytaj też: Zaobserwowano znajdującą się niedaleko planetę podobną do Ziemi

Kierowany przez profesora Cunjiang Yu zespół, opracował tranzystory, komórki pamięci RRAM, czujniki odkształceń, detektory światła UV, czujniki temperatury i radiatory przy użyciu tego samego zestawu materiałów w procesie produkcyjnym w niskiej temperaturze. Zintegrowali różne urządzenia w plastykową warstwę samoprzylepną o grubości 4 mikrometrów i tak oto powstał wspomniany pasek.

Dzięki niemu np. na grzbiecie dłoni wolontariusza badacze byli w stanie kontrolować dłoń robota – powodując jej zamknięcie lub otwarcie zgodnie z tym, co ruch ręki ludzkiej zrobił czujnikom odkształcenia łatki. Co więcej, byli w stanie zamknąć pętlę sterowania człowiek-robot, dostarczając sprzężenie zwrotne temperatury z ręki robota do człowieka za pomocą zintegrowanych obwodów grzejnych łatki.

Wszystkie urządzenia mają struktury wzorowane za pomocą fotolitografii i składają się z złotych przewodników o grubości 50 nanometrów, półprzewodnika z tlenku indu i tlenku cynku (IZO), enkapsulacji poliimidowej oraz (w przypadku tranzystorów) wspólnej dielektrycznej żywicy epoksydowej o nazwie SU-8. Serpentynowy kształt przewodów pozwala urządzeniom rozciągać się z polimidą bez zerwania. Tlenek cynku działa z kolei jako półprzewodnik przewodzący elektrony w tranzystorach i fotoprzewodnik w czujnikach UV. Rezystancja IZO zmniejsza się wraz z temperaturą, więc może działać jak rezystor zmienny w czujniku temperatury.

Czytaj też: Technologia zmieniająca natychmiastowo myśli na słowa już dostępna

Źródło: Spectrum