Reklama
aplikuj.pl

Ten ptak jest w połowie samcem i w połowie samicą

Samce kardynałów są czerwone, natomiast samice brązowe. W tym przypadku upierzenie wskazuje jednak na zupełnie inną sytuację. 

Sfotografowany kardynał jest upierzony piórkami, które są szkarłatne po prawej stronie i ciemnoszare po lewej. Kiedy Shirley Caldwell uchwyciła ptaka w pewien zimowy poranek, wiedziała, że ​​jest on niezwykle piękny. Nie zdawała sobie sprawy, że jego umaszczenie to nie jedyna intrygująca cecha.

Ornitolodzy nazywają takie ptaki „dwustronnymi gynandromorfami” – co oznacza, że w ​​połowie zwierzę jest samcem, natomiast w drugiej – samicą. Gynandromorfy występują u wielu gatunków ptaków, skorupiaków i motyli. Według badaczy, kardynały są szczególnie widoczne pod tym względem, ponieważ ptaki płci męskiej i żeńskiej posiadają wyraźnie kontrastujące kolory.

Czytaj też: Ta kamera pokazuje w jaki sposób ptaki widzą kolory

W jaki sposób ptak może mieć podwójną płeć? Posiada zestaw chromosomów, które działają nieco inaczej niż chromosomy X i Y występujące u ssaków. Według Daniela Hoopera samice noszą oba chromosomy płci – które u ptaków są oznaczone jako W i Z – podczas gdy samce noszą podwójne Z. Uważa się, że gynandromorfia występuje, gdy żeńskie komórki jajowe rozwijają się z dwoma jądrami – w taki sposób, że jedno jądro zawiera pojedynczy chromosom Z, a drugie zawiera pojedyncze W. Kiedy jajo jest zapładniane przez plemniki z dwoma męskimi chromosomami Z, rozwija się zarówno z chromosomem ZZ (męskim), jak i ZW (żeńskim). Następnie ptak rozwija się z połową ciała zawierającą męskie komórki ZZ, podczas gdy druga połowa zawiera żeńskie komórki ZW.

Jeśli to wymieszanie chromosomu nastąpi wcześnie w rozwoju zwierzęcia, może to prowadzić do sytuacji jaką uwieczniła Caldwell. Gdyby tak było, mózg ptaka prawdopodobnie byłby również w połowie męski, a w połowie żeński.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Jak zaczęły latać ptaki?