WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten reaktor zmienia gaz cieplarniany w płynne paliwo

Naukowcy z Uniwersytetu Rice opracowali właśnie nowy reaktor, który ma niezwykłe możliwości. Potrafi on redukować dwutlenek węgla do cennych paliw, które można by wykorzystać w różnych branżach.

W pierwszych testach reaktor osiągnął wydajność konwersji energii na poziomie około 42%. oznacza to, że prawie połowa energii elektrycznej może być magazynowana w kwasie mrówkowym jako płynne paliwo.

Czytaj też: Dorian stał się najsilniejszym huraganem we współczesnej historii Bahamów

Aby taki reaktor powstał konieczne było stworzenie i rozwinięcie solidnego, dwuwymiarowego katalizatora bizmutu. Kolejnym krokiem było stworzenie elektrolitu w stanie stałym, który eliminuje potrzebę soli jako części reakcji.

Stały elektrolit na bazie polimeru powleczono ligandami kwasu sulfonowego w celu przewodzenia ładunku dodatniego lub grupami funkcyjnymi amin w celu przewodzenia jonów ujemnych. Szybkość przepływu wody przez komorę determinuje stężenie kwasu. Naukowcy oczekują, że następne generacje reaktorów znacznie przyspieszą ten proces.

To właśnie tego typu rozwiązania mogą w przyszłości uchronić nasz planetę. Musimy opracowywać rozwiązania przekształcające CO2 w użyteczne materiały czy substancje, inaczej ciężko będzie nam sobie z jego nadmiarem poradzić.

Czytaj też: Astronomowie po raz pierwszy udokumentowali istnienie księżyca egzoplanety

Źródło: Techxplore