WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Ten robot pomaga osobom z zaburzeniami motoryki ciała

Ten robot pomaga osobom z zaburzeniami motoryki ciała

Roboty są z pewnością przyszłością świata. Nie tylko świetnie sprawdzą się one podczas różnych prac, ale także pomogą osobom z zaburzeniami motoryki ciała. Właśnie zespół z Georgia Tech zaprezentował robota, który pomaga w takich chorobach.

Cały system oparty jest na mobilnym manipulatorze PR2 opracowanym przez Willow Garage. Jest to robot z dwoma ramionami i głową, który może manipulować takimi przedmiotami jak butelki z wodą, ściereczki, szczotki do włosów czy golarka elektryczna. Może on być sterowany za pomocą znanych już technologii – śledzenia wzroku czy ruchów głowy. Interfejs pokazuje widok z perspektywy robota co ułatwia sterowanie nim.

Czytaj też: Ta ręka robota jest jednocześnie delikatna i silna

robot, pomocny robot, pomaganie robot, motoryka ciała robot, udar robot, robot medyczny

Tego typu robot może pomóc ludziom z dużymi problemami z motoryką ciała. W testach wzięły udział osoby, które miały ograniczoną kontrolę nad swoim ciałem po przebytym udarze. Robot opiekował się nimi przez tydzień i zanotował świetne rezultaty. Robot rzeczywiście poprawiał jakość życia osób i mógł być sterowane poprzez małe ruchy głowy. Mógł on między innymi golić daną osobę czy podawać różne przedmioty.

Tego typu rozwiązanie pokazuje, co czeka nas w przyszłości. Robotów nie należy się więc obawiać bowiem pomogą one sparaliżowanym osobom. Jeśli jakość życia takich osób wzrośnie to naukowcy osiągnąć ogromny sukces – chorym zawsze trzeba pomagać jak tylko się da.

Czytaj też: Aplikacja Lookout pomoże ludziom z problemami ze wzrokiem

Źródło: Digitaltrends