Naukowcy uruchomili największy „mózg” świata: superkomputer z milionem rdzeni przetwarzających i 1200 połączonych ze sobą płytek drukowanych, które razem działają jak ludzki umysł. 

Nazwany Spiking Neural Network Architecture, czyli SpiNNaker, komputerowy generator znajduje się na Uniwersytecie w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. SpiNNaker nie tylko „myśli” jak mózg. Tworzy modele neuronów w ludzkich mózgach i symuluje więcej neuronów w czasie rzeczywistym niż jakikolwiek inny komputer na Ziemi.

Od kwietnia 2016 r. firma odpowiedzialna za powstanie maszyny symulowała aktywność neuronów przy użyciu 500 000 rdzeni procesorów. Zmodernizowane urządzenie ma jednak dwukrotnie większą pojemność. Teraz ma zdolność jednoczesnego wykonywania 200 kwadrylionów akcji jednocześnie. Podczas gdy niektóre komputery mogą rywalizować ze SpiNNakerem pod względem liczby procesorów, to czym wyróżnia się ta platforma jest infrastruktura łącząca te procesory. W ludzkim mózgu 100 miliardów neuronów jednocześnie wysyła i odbiera sygnały z ​​tysięcy miejsc docelowych. Na podobnej zasadzie działa opisywany superkomputer.

Poprzednio, gdy SpiNNaker używał „tylko” 500 000 procesorów, mógł modelować 80 000 neuronów w korze mózgowej. Symulacja zwojów podstawy, obszaru mózgu którego dotyka choroba Parkinsona, wskazuje na potencjał komputera jako narzędzie do badania zaburzeń mózgu. SpiNNaker może również kontrolować mobilnego robota o nazwie SpOmnibot, który wykorzystuje komputer do interpretowania danych z czujników wizyjnych.

Na razie dokładnie symulowanie ludzkiego mózgu jest niestety niemożliwe. Zaawansowana maszyna, taka jak SpiNNaker, może nadal zarządzać tylko niewielką częścią komunikacji wykonywanej przez ludzki mózg, a superkomputery mają przed sobą długą drogę, zanim będą mogły same myśleć.

[Źródło: livescience.com; grafika: medium.com]

Czytaj też: Nowy superkomputer w służbie Europie

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej