Reklama
aplikuj.pl

Ten ultralekki materiał ceramiczny wytrzymuje ekstremalne temperatury

Naukowcy stworzyli niezwykle lekki, bardzo trwały ceramiczny aerożel. Materiał może być wykorzystywany do zastosowań takich jak izolowanie statków kosmicznych, ponieważ wytrzymuje wysokie temperatury oraz ich poważne zmiany. 

Aerożele ceramiczne są wykorzystywane do izolacji urządzeń przemysłowych od lat 90. XX wieku i znalazły zastosowanie w izolacji wyposażenia naukowego w misjach łazików marsjańskich. Nowa wersja jest jednak o wiele trwalsza, nawet po wystawieniu materiału na działanie ekstremalnej temperatury a przy tym znacznie lżejsza. Unikalny skład atomowy i struktura sprawiają, że jest on niezwykle elastyczny.

Czytaj też: Dzięki nowej technice druku 3D aerożel z grafenu będzie jeszcze wydajniejszy

Materiał jest znacznie bardziej elastyczny i mniej łamliwy niż dotychczasowe aerożele ceramiczne. Można go skompresować do 5 procent pierwotnej objętości i całkowicie odzyskać, podczas gdy inne istniejące aerożele można skompresować tylko do około 20 procent.

Pomimo faktu, że ponad 99 procent ich objętości stanowi powietrze, aerożele są solidne i strukturalnie bardzo wytrzymałe. Mogą być wykonane z wielu rodzajów materiałów, w tym z ceramiki, węgla lub tlenków metali. W porównaniu z innymi izolatorami, aerożele na bazie ceramiki są lepsze w zatrzymywaniu ekstremalnych temperatur. Mają też niską gęstość i są wysoce odporne na ogień i korozję. W badaniach prowadzonych przez UCLA nowy materiał wytrzymał warunki, w których zwykłe aerożele polegają. Wytrzymał nagłe i skrajne skoki temperatury, kiedy inżynierowie doprowadzili ją od minus 198 stopni Celsjusza do plus 900 stopni w ciągu zaledwie kilku sekund. W innym teście stracił mniej niż 1 procent swojej wytrzymałości po przechowywaniu przez tydzień w temperaturze 1400 stopni Celsjusza.

Opisywany aerożel z pewnością znajdzie zastosowanie w przemyśle kosmicznym, gdzie mógłby stanowić niezwykle wszechstronny i niezawodny materiał.

[Źródło: phys.org

Czytaj też: Oto aerożel wykonany z plastikowych butelek