WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten zbierający sałatę robot zawdzięcza precyzję maszynowemu uczeniu

Wiecie, co jest największym koszmarem robota do zabierania warzyw? Sałata lodowa przez swoją nieregularność. Tak przynajmniej twierdzą specjaliści, bo wątpię, że jeden z robotów się z tego zwierzył. Na szczęście od czego są fenomenalni inżynierowie, którzy takim przeciwnością śmieją się w twarz? Tym razem zbierający sałatę robot został wzbogacony maszynowym uczeniem i voilà – zapomniał o koszmarze… przynajmniej częściowo.

Czytaj też: Ta robotyczna ryba z krwioobiegiem przełamuje wiele barier

Inżynierowie z uniwersytetu Cambridge opracowali ostatnio robota do zbierania warzyw, który może autonomicznie identyfikować i zbierać sałatę lodową, jedną z bardziej wymagających roślin dla zbieraczy. Nazwany jednoznacznie Vegebot został przeszkolony za pomocą algorytmu uczenia maszynowego, który pomaga odróżnić jego czujnikom sałaty gotowe do zbioru, w różnych warunkach pogodowych.

Zbieranie sałaty jest dla robotów trudne, ponieważ ta różni się w ogromnym stopniu od siebie nawzajem. Dlatego też najpierw naukowcy musieli nauczyć system robota rozpoznawania zdrowej i dojrzałej główki sałaty na zatłoczonej grządce. Zrobili to oczywiście, wrzucając do systemu ogromne bazy zdjęć sałat na polach, później z laboratoriów, a jeszcze później wysłali go w teren, aby zobaczył, jak te główki sałaty wyglądają w różnych warunkach pogodowych. To jednak nie był koniec, bo sałatę jakoś trzeba oddzielić. Dlatego też Vegebot otrzymał jeszcze specjalnie zaprojektowane ramię, które chwytało sałatę, podczas gdy drugie ucinało łączące je z ziemią korzenie.

Chociaż finalnie robot spisywał się świetnie, a jego dokładność identyfikacji wyniosła aż 91 procent, to nadal wymaga rozwoju. Powodował bowiem 38-procent strat na sałatach, choć mowa tylko o błędnym ścinaniu tych, które nie spełniałyby standardów supermarketów, a na dodatek cały proces trwał średnio 32 sekundy.

Czytaj też: Naukowcy stworzyli robota z gałęzi, który sam nauczył się chodzić

Źródło: New Atlas