WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten żel może być rewolucją w powstrzymywaniu krwawienia pourazowego

Z powodzeniem przetestowany na sercach świń, żel może doprowadzić do zapobiegania jednej z głównych przyczyn śmierci. 

Kiedy ktoś doznaje poważnych obrażeń, sama obrażenia wcale nie muszą być przyczyną śmierci – prawdopodobnie może nią być krwawienie pourazowe. Niekontrolowane krwawienie pourazowe są główną przyczyną potencjalnie możliwej do uniknięcia śmierci u pacjentów po urazach. Dlatego chińscy naukowcy opracowali to, co nazywają „biologicznym kleje,”, który, jak mają nadzieję, pewnego dnia będzie w stanie zapobiec niekontrolowanemu krwawieniu z serc i tętnic.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja Nvidii ma zrewolucjonizować opiekę medyczną w Wielkiej Brytanii

Wszystkie obecne  metody zapobiegania krwawieniom – znane medycynie jako środki hemostatyczne mają jeden wspólny problem. Słabo kontrolują krwotoki z pourazowych ran serca „z powodu ich słabej adhezji do tkanek mokrych i ruchomych”, stwierdził jeden z członków zespołu. Badacze postanowili naśladować tzw. macierz zewnątrzkomórkową (ECM). Większość zwierząt posiada ECM lub obszary w ich organizmach, gdzie białka i węglowodany tworzą złożoną siatkę. Białko w ludzkim ciele, kolagen, znajduje się w ECM i jest zasadniczo budulcem tkanki łącznej organizmu. Mięśnie, stawy, a nawet zęby są zależne od ECM, aby utrzymać wszystko na swoim miejscu.

Chociaż nie został jeszcze przetestowany na ludziach, klej hydrożelowy radzi sobie dobrze w testach na sercach świń, które mają wiele podobieństw do tych ludzkich. W rzeczywistości serca świń były używane do utrzymania naczelnych przy życiu. W przypadku ludzi żel powinien zostać zastosowany w ciągu następnych 3-5 lat.

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Zmodyfikowane kury produkujące białko użyteczne w medycynie