Ciemna materia pozostaje jedną z największych tajemnic w fizyce. Naukowcy wiedzą, że stanowi ona większość całej materii we wszechświecie, znacznie przewyższając tę „normalną”, taką jak gwiazdy, planety czy ludzie. Ale nikt nie jest pewien, czym dokładnie jest. 

Grupa astronomów częściowo zawęziła pole możliwych odpowiedzi. Wykluczyli hipotezę o naturze ciemnej materii wysuniętą przez nieżyjącego już Stephena Hawkinga, który twierdził, że ciemna materia może być zrobiona z małych czarnych dziur utworzonych na początku istnienia wszechświata.

Naukowcy znają czarne dziury, które powstają, gdy dochodzi do eksplozji potężnych gwiazd, w przypadku których pozostały rdzeń jest tak duży, że zapada się pod własną grawitacją. Hawking zaproponował istnienie innego, znacznie mniejszego rodzaju czarnej dziury. Zgodnie z hipotezą Hawkinga czarne dziury mogły powstać we wczesnych stadiach istnienia wszechświata na długo przed powstaniem pierwszych gwiazd. W tamtym okresie cała materia była swobodnymi chmurami gazu, a część tego gazu mogła się połączyć i utworzyć bardzo małe czarne dziury. Ponieważ nie powstały one z gwiazd, mogą ważyć mniej niż miligram.

Czytaj też: Dlaczego materia istnieje?

Jeśli takich małych czarnych dziur byłoby wystarczająco dużo, mogłyby one prawdopodobnie stanowić większość niewykrytej ciemnej materii. Czarne dziury są prawie niemożliwe do zobaczenia bezpośrednio, co wyjaśniałoby, dlaczego ciemna materia pozostaje tak nieuchwytna tak długo. Grupa astronomów postanowiła sprawdzić tę teorię, używając Teleskopu Subaru na Hawajach, aby spojrzeć na pobliską galaktykę Andromedy. Jeśli małe czarne dziury faktycznie tam są, to powinny lekko zniekształcić obraz z teleskopu.

Przez siedem godzin astronomowie wpatrywali się w Andromedę i liczyli na uchwycenie delikatnych migotań. Jeśli teoria Hawkinga jest prawdziwa, powinno pojawi się tysiące takowych. Niestety zauważyli zaledwie jedno. Oczywiście nie obala to w pełni rozumowania tego wybitnego naukowca, jednak mocno podważa jego spojrzenie na tę kwestię.

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Ciemna materia jest jeszcze bardziej tajemnicza niż sądziliśmy

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej