Reklama
aplikuj.pl

Czas mija a Polacy dalej wierzą, że 5G wywołuje Koronawirusa

W ramach konkursu SocietyNow! stanowiącego część programu Uczelnia Badawcza –Inicjatywa Doskonałości finansowanego przez Uniwersytet Jagielloński powstał raport pokazujący jak bardzo Polacy wierzą w teorie spiskowe. Cóż… wierzą bardzo. Nawet za bardzo.

Pandemia wzmocniła rozprzestrzenianie się teorii spiskowych

Koronawirus zamknął nas w domach. Choć zazwyczaj mówi się to w formie żartu, człowiek w domu faktycznie głupieje. Widać to po liczbie coraz bardziej absurdalnych teorii spiskowych, które powstały w ciągu ostatnich miesięcy. Wszystko to rozrosło się do tego stopnia, że dzisiaj historie o depopulacji, chipowaniu, czy zaplanowanej pandemii nikogo specjalnie nie dziwią. Nadal są jednak ludzie, którzy w to wszystko wierzą.

Czytaj też: Antycovidowcy znowu w Warszawie. Policja tylko się przyglądała

Serwisy społecznościowe ogniskiem teorii spiskowych

Rosnącym tempie rozwoju teorii spiskowych sprzyja też popularność serwisów społecznościowych. Skłonność do akceptacji teorii spiskowych tak zmieniała się w ostatnich latach.

Trzeba jednak zauważyć, że sporą konkurencję mediom społecznościowym robią gazety i tygodniki. Tam nie brakuje spiskowych narracji, jak również wprowadzających w błąd reklam.

Czytaj też: Tygodnik o gwiazdach reklamą pseudonauki straszy promieniowaniem elektromagnetycznym

W spisek wierzą młodzi, niewykształceni i… zwolennicy Konfederacji

Jak już wiemy, skłonności do akceptacji teorii spiskowych rosną z czasem. Ciekawostką jest fakt, że coraz częściej wierzą w nie osoby młode, a nieco mniej osoby starsze. Gdybym miał strzelać, obstawiłbym, że jest odwrotnie.

Z kolei żadnym zaskoczeniem nie powinien być fakt, że wraz z wykształceniem spada odsetek osób wierzących w światowe spiski.

Jeśli chodzi o preferencje polityczne, to tutaj już całkowicie nie powinno być żadnego zdziwienia – Konfederacja rządzi! W przypadku pozostałych partii widać głównie wzrost odsetek osób, które wierzą w teorie spiskowe.

Czytaj też: Koronawirusa nie ma, szczepionki szkodzą, a 5G zabija, czyli celebryci w natarciu

Jesteśmy w stanie uwierzyć we wszystko

Oto siedem popularnych teorii spiskowych, które pojawiły się w badaniu.

Absurdalne? No to teraz popatrzcie na wyniki dla każdej z nich.

Popatrzmy teraz na teorie dotyczące samego COVID_19.

To jest… dramat

Dezinformacja i fałszywe teorie spiskowe to jedna z plag, które nawiedziły nas w 2020 roku. Choć nieczęsto są one rozpatrywane właśnie w tym kierunku. A to właśnie one mają bardzo duży wpływ na nasze codzienne życie oraz wybory, np. polityczne.

Walka z teoriami spiskowymi jest jednak dopiero na samym początku. Być może coś się zmieni w przypadku przegranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, który został niedawno uznany za największe źródło dezinformacji na świecie. Nie mniej jednak, z fake newsami na pewno będziemy się mierzyć jeszcze przez długi czas.

Pełną treść raportu znajdziecie pod tym adresem.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News