Naukowcy z laboratorium HRL znaleźli sposób na tworzenie trójwymiarowych przedmiotów zbudowanych z odpowiednika gliny. To kolejny materiał przystosowany do użycia wraz z drukarkami.
Do tej pory badaczom udało się wykorzystywać w ten sposób tworzywa polimerowe, szkło i niektóre metale. Rozwiązaniem problemu w przypadku ceramiki okazała się rezygnacja z ogrzewania proszku, z którego miał powstać produkt. Wysoka temperatura powodowała powstawanie mikroskopijnych rys, prowadzących do osłabienia struktury stworzonych rzeczy. Dlatego też naukowcy opracowali materiał będący połączeniem plastiku i gliny. Drukowanie w normalnej temperaturze, a następnie wypalanie (tak jak w przypadku normalnej ceramiki) okazało się strzałem w dziesiątkę.
Wspomniany materiał jest kompatybilny z procesem tzw. stereolitografii, jednak dzięki wynalezionej metodzie, drukowanie okazuje się od 100 do 1000 razy szybsze niż w przypadku konwencjonalnych technik. Drukowane w ten sposób przedmioty są również dziesięć razy bardziej wytrzymałe.
Osiągnięcia badaczy z HRL będą przydatne nie tylko w codziennym życiu, ale także w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Zespół odpowiedzialny za te osiągnięcia nawiązał już współpracę z DARPA przy jednym z projektów.
[Źródło i grafika: engadget.com]