Test alkomatu AlcoForce AF-400E

Alkomat to urządzenie, które każdy z nas powinien mieć w domu. Pozwoli nam ono sprawdzić, czy możemy już siadać za kółkiem, czy jeszcze nie. Wśród tańszych urządzeń godny uwagi jest AlcoForce AF-400E.

Wygląd i specyfikacja

Alkomat otrzymujemy w zestawie z instrukcją, opakowaniem, apteczką i dwoma ustnikami. Apteczka jest świetnym dodatkiem, który z pewnością przyda się w aucie. Martwią tylko dwa dołączone ustniki – warto dokupić od razu ich większą ilość. Ich 10 sztuk kosztuje 12 zł, więc wcale nie są takie tanie. Gwarancja wynosi 12 miesięcy i co ważne, jeśli w ciągu tego czasu wyślecie AlcoForce AF-400E producentowi, to otrzymacie usługę kalibracji całkowicie za darmo.

Urządzenie jest dosyć małe i lekkie – waży ono 84 g. Dzięki temu można spokojnie przenosić go nawet w torebce czy trzymać w aucie. AlcoForce AF-400E opiera się o sensor elektrochemiczny. Zapewnia on długie użytkowanie (producent zaleca kalibrację co rok lub co 500 użyć) oraz odporność na zakłócenia (np. palenie papierosów). Alkomat zasilany jest z dwóch baterii AAA 1,5 V. Są one dołączone do urządzenia więc tutaj nie mam uwag.

AlcoForce AF-400E w praktyce

Użytkowanie AlcoForce AF-400E jest bardzo łatwe. Włączamy urządzenie, czekamy aż odliczanie się skończy i dmuchamy do słyszenia odpowiedniego odgłosu. Następnie urządzenie myśli i podaje wynik.

Miałem świetny powód do sprawdzenia alkomatu. Wraz ze znajomym spotkaliśmy się w celu spróbowania mocniejszych trunków. On był samochodem i rano czuł się w miarę dobrze –  chciał wracać. Po dmuchnięciu okazało się, że ma jeszcze 0,17 promila we krwi. Po odczekaniu ok. 1h ilość alkoholu spadła do 0 promili i mógł on spokojnie wracać. Świetnie pokazuje to, że nawet jak nam się wydaje, że wszystko jest OK to niekoniecznie tak jest. Taki alkomat może nam wtedy bardzo pomóc.

Więcej funkcji alkomat nie ma. Są jeszcze diody informujące o różnych problemach i tyle. Ma to swoje zalety – nie trzeba zastanawiać się jak włączyć daną funkcję, wystarczy uruchomić alkomat, poczekać i dmuchać.

Podsumowanie

AlcoForce AF-400E kosztuje około 300 zł. W tej cenie jest on w pełni warty polecenia. Urządzenia jest naprawdę proste w obsłudze i nie ma żadnej filozofii w jego użytkowaniu – włączacie, czekacie, dmuchacie, macie wynik. Jest ono lekkie i łatwe do przechowywania. W zestawie otrzymujecie też apteczkę, która jest miłym dodatkiem. Szkoda tylko, że w zestawie są dwa ustniki – ale w tej cenie można przymknąć na to oko. Warto też pamiętać, że producent gwarantuje darmową kalibrację w ciągu pierwszego roku użytkowania. AlcoForce AF-400E jest bardzo fajnym urządzeniem, które warto mieć w samochodzie.

Zdjęcia wykonano za pomocą smartfona Oppo Reno.