Reklama
aplikuj.pl

Test Asus AiMesh AX6100 WiFi System (RT-AX92U 2 Pack)

Mesh idealny

test AiMesh AX6100 WiFi System (RT-AX92U 2 Pack), recenzja AiMesh AX6100 WiFi System (RT-AX92U 2 Pack), review AiMesh AX6100 WiFi System (RT-AX92U 2 Pack), opinia AiMesh AX6100 WiFi System (RT-AX92U 2 Pack), cena AiMesh AX6100 WiFi System (RT-AX92U 2 Pack), czy warto AiMesh AX6100 WiFi System (RT-AX92U 2 Pack), działanie AiMesh AX6100 WiFi System (RT-AX92U 2 Pack), mesh AiMesh AX6100 WiFi System (RT-AX92U 2 Pack)

Asus ma bardzo ciekawą propozycję dla osób poszukujących sieci Mesh. Jest to AiMesh AX6100 WiFi System (RT-AX92U 2 Pack), w którego skład tak naprawdę wchodzą dwa routery. Jak wypadnie to w praktyce?

Wygląd i specyfikacja

Sprzęt zapakowany jest w czarny karton. W środku znajdują się dwa routery, ładowarki, kabel Ethernet oraz instrukcje. Dodatki są więc całkowicie wystarczające. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Routery wyglądają dobrze. Są one całe czarne z podświetlanym paskiem – może się to podobać. Urządzenia są małe, ich wymiary wynoszą 15,5 x 15,5 x 5,26 cm, a masa jest równa 651 g. Z przodu znajdują się diody 2x Wi-Fi 5G, Wi-Fi 2,4G, LAN, WAN i Power. Po lewej stronie znajdziecie przycisk WPS, złącze USB 2.0 i złącze USB 3.0. Z tyłu zaś znajdziecie przycisk Reset, Power, wejście WAN i cztery wyjścia LAN.

Router ma cztery wewnętrzne anteny i dwie zewnętrzne. Dwa takie urządzenia mają pokryć siecią dom o powierzchni do 370 m^2. Routery stoją na czterech gumowych nóżkach. Można je także spokojnie powiesić na ścianie.

Nawet blisko 5 gigabitów po Wi-Fi

Pamięć wewnętrzna wynosi 256 MB, a RAM 512 MB. Asus AiMesh AX6100 WiFi System (RT-AX92U 2 Pack) działa w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz. Producent deklaruje, że przy paśmie 5 GHz-2 przy WiFI 6 można uzyskać prędkość nawet 4804 Mbps. Routery obsługują łącznie następujące sieci i prędkości:

802.11a : 6,9,12,18,24,36,48,54 Mbps
802.11b : 1, 2, 5.5, 11 Mbps
802.11g : 6,9,12,18,24,36,48,54 Mbps
802.11n : do 300 Mbps
802.11ac: do 867 Mbps
802.11n 256QAM : do 400 Mbps
802.11ax (5GHz) : do 4804 Mbps.

Sprzęt Asusa obsługuje szyfrowanie WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA-Enterprise , WPA2-Enterprise oraz połączenie WPS, która często okazuje się niezastąpione. Nie zabrakło też obsługi takich technologii jak MU-MIMO, Adaptive QoS, sieć dla gości czy sieć mesh. Ważną funkcją jest także AiProtection Pro. Jest to pakiet zabezpieczeń ze wsparciem trend Micro, który zapewnia regularne aktualizacje i w pełni zabezpiecza urządzenia. Co ważne licencja jest dożywotnia wiec nie jesteście ograniczeni czasowo.

Oprogramowanie RT-AX92U

Urządzeniem, jak w sumie większością, można sterować poprzez aplikację mobilną albo tradycyjnie. Teraz pokażę Wam możliwości tradycyjnego sterowania, a sieć mesh utworzę za pomocą appki mobilnej.

Tworzenie sieci jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę router.asus.com i wypełnić po kolei dane. Miałem jednak z tym jeden problem – na Chromie konfiguracja mi nie działała, dopiero na Edgu udało się wszystko ustawić. Jeśli więc będziecie mieli jakieś problemy to po prostu zmieńcie przeglądarkę.

W opcjach macie mnóstwo rzeczy do zmiany. Wszystkie pogrupowane są prosto i logicznie – łatwo zorientować się, gdzie co znajdziemy. Mamy więc zakładkę z AiProtection, gdzie ustalimy między innymi kontrolę rodzicielską. W kolejnej można łatwo stworzyć sieć dla gości, ustawić QoS czy Game Boost. Także łatwo jest zmienić ustawienia sieci WiFi, VPN czy Firewall. Routerem można też sterować głosem poprzez asystenta Amazon Alexa. Bardzo podoba mi się rozłożenie opcji, bowiem wszystko jest logicznie poukładane.

Tworzymy sieć mesh

Prościej się już nie dało. Konfiguracja drugiego routera i sieci mesh jest naprawdę banalna. Wystarczy w aplikacji kliknąć rozpoczęcie tworzenia sieci, wybrać drugi router i koniec. Drugi router musi stać blisko pierwszego i jeśli appka Wam go nie znajduje to musicie do zresetować (przyciskiem z tyłu). Po tym możecie go odłączyć od prądu i zanieść w wybrane miejsce. W aplikacji widać, czy wybrane miejsce jest dobre, czy może warto poszukać czego lepszego. Jedyne do czego mogę się przyczepić to tłumaczenie – polski jest taki sobie i przemieszany jest z angielskim. Ale w tym wypadku jest to akurat szczegół.

Testy

Testy sygnału wykonałem w dwupoziomowym mieszkaniu. Jego plan macie poniżej – zielonym kółkiem zaznaczyłem położenie głównego routera a czerwonym drugiego routera. W mieszkaniu zawsze był problem z Wi-Fi – do dalej oddalonych pokojów bez sieci mesh ono nie docierało. Testy wykonałem przy wykorzystaniu smartfona Oppo Reno.

Asus AiMesh AX6100 WiFi System (RT-AX92U 2 Pack) objął bez problemów całe mieszkanie. Sygnał był mocny i w żadnym wypadku nie ograniczał prędkości internetu. Jedyne problemowe miejsce to najdalej oddalony balkon (punkt 5), ale tam nigdy nie sięga sieć albo sygnał jest bardzo słaby. Zmierzone wartości dBm są wysokie i zapewniają możliwość pełnego wykorzystania łącza internetowego. Przemieszczając się ze smartfonem pomiędzy piętrami widać, jak zmienia się router, z którego korzysta urządzenie (po sile sygnału). Odbywa się to płynnie, bez utraty połączenia ani jakichkolwiek problemów.

Podsumowanie

Asus AiMesh AX6100 WiFi System (RT-AX92U 2 Pack) kosztuje około 1800 zł. Cena jest ogromna, ale produkt jest w pełni tego wart. Routery są naprawdę proste w konfigurowaniu – poradzi sobie z tym praktycznie każdy. Nie ma też problemów z tworzeniem sieci mesh – wszystko odbywa się przy minimalnym Waszym udziale. W opcjach znajdziecie sporo różnych możliwości, które logicznie zostały podzielone. Nie musicie więc szukać po ustawieniach danej funkcji.

Asus AiMesh AX6100 WiFi System (RT-AX92U 2 Pack) świetnie poradził sobie w testach. Bez problemów objął on zasięgiem całe mieszkanie, a siła sygnału była bardzo dobra. Dzięki temu nawet zapaleni gracze mający swój pokój w dalekim kącie nie odczują różnicy. Mimo wysokiej ceny, testowane rozwiązanie jest warte zakupu – jest to jedna z lepszych sieci mesh, jaka jest dostępna na rynku.

Zdjęcia wykonano za pomocą smartfona Oppo Reno.