WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Test chłodzenia Arctic Freezer 33

Test chłodzenia Arctic Freezer 33

Zaprezentowaliśmy już Wam testy chłodzenia i32 Plus oraz i32. Arctic wypuściło na rynek wersję 33, która ma być ewolucją i32, ale czy zaszły w ogóle jakiekolwiek zmiany w stosunku do poprzednika?

Opakowanie i dodatki są standardowe dla producenta. Dołączona została instrukcja, zestaw montażowy, mała tubka pasty oraz dodatkowe klipsy montażowe umożliwiające zawsze dorzucenie dodatkowego śmigła. Instrukcja dobrze wyjaśnia trywialny montaż. Ponownie szkoda, że ilość dołączone pasty starczy tylko na jeden montaż. Gwarancja wynosi 6 lat.

Freezer 33 jest identyczny jak Freezer i32. Nie ma pomiędzy nimi żadnej różnicy! Skąd więc zmiana nazwy? Otóż i32 miał montaż tylko na podstawki Intela, dla AMD była wersja A32. Freezer 33 oprócz wszystkich podstawek Intela obsługuje jeszcze AM4, natomiast nie można go zamontować na AM3 itp.. Trochę to wszystko dziwne i wprowadza niepotrzebne zamieszanie.

Przypomnę wiec tylko o podstawowych parametrach chłodzenia. Radiator ma wymiary 95 mm x 123 mm x 150 mm i waży 641. Posiada on 49 finów oraz cztery 6 mm ciepłowody,. które bezpośrednio dotykają procesor. Jakoś wykonania jest bez zarzutu. Wentylator to model  P1300001-001. Ma on trochę inną nazwę niż w i32, ale dokładnie te same parametry, czyli maksymalną prędkość równą 1350 RPM i głośność 0,3 sone. Wygląda przeciętnie i oparty został o łożysko FDB.

W testach chcę sprawdzić, czy chłodzenie dalej jest godne uwagi w swojej cenie, bowiem i ta się zmieniła jednakże zdecydowanie na korzyść.

Testy i podsumowanie

Wydajnościowo nie jest to monstrum. Chłodzenia trzyma akceptowalne temperatury nawet po mocnym oc. Kultura pracy jest natomiast znakomita. Na 800 RPM jest niesłyszalny a na maksymalnych obrotach jest on tylko lekko słyszalny. Dodatkowo posiada on tryb półpasywny, który działa także po oc.

W teście i32 napisałem, że gdyby cena była niższa to chłodzenia byłoby świetnie. Freezer 33 kosztuje właśnie około 130 zł i uważam, że w tej cenie jest to bardzo dobry wybór. Chłodzenie cechuje się małymi rozmiarami oraz znakomitą kulturą pracy. Wydajność jest troszkę słaba, ale w tej cenie konkurencja miała by podobne wyniki. Warto się tym coolerem zainteresować w szczególności gdy szukacie wytchnienia dla Waszych uszu.