WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia Arctic Liquid Freezer II 240

Arctic w końcu zaprezentował nowe zestawy AiO. Seria nazywa się Liquid Freezer II i przynosi kilka ciekawych rozwiązań.

AiO zaskoczyło mnie już na starcie. Pudełko było dosyć małe jak na takie chłodzenie. Podobnie z akcesoriami – są śrubki, backplate, mała ilość pasty MX-4 i informacje o instrukcji. Warto tutaj zauważyć, że Arctic Liquid Freezer II 240 jest praktycznie złożony – musicie jedynie przykręcić go do obudowy oraz na procesor. Wentylatory są zamontowane, co znacznie ułatwia sprawę. Instrukcję znajdziecie bez problemów na stronie Arctic. Gwarancja wynosi 2 lata.

Przyznam szczerze, że Arctic Liquid Freezer II 240 mi się nie podoba. Blok z wentylatorem, moim zdaniem, wygląda słabo i lepiej wykorzystać go w obudowie bez bocznego okna.

Chłodnica ma wymiary 277 mm x 120 mm x 38 mm. Wychodzą z niej dwa 450 mm węże o średnicy zewnętrznej 12,4 mm i wewnętrznej 6,0 mm. Ich połączenie z blokopompką jest stałe – nie da się go zmienić. Węże są też mało elastyczne. Trzeba się trochę pomęczyć, aby dobrze je ułożyć w obudowie.

Pompka pracuje z prędkością maksymalną równą 2000 RPM. Co ciekawe, do podpięcia wentylatorów i pompki macie jedną wtyczkę 4 pin – świetne rozwiązanie. Podstawa bloku wykonana jest z miedzi. Co ważne, na blokopompce znajduje się 40 mm wentylator o maksymalnej prędkości 3000 RPM. Jego zadaniem jest chłodzenie sekcji zasilania płyty głównej.

W zestawie otrzymujemy wentylatory Arctic P, czyli serii stawiającej bardziej na wywierane ciśnienie niż przepływ powietrza. . Ich maksymalna prędkość wynosi 1800 RPM, przepływ powietrza 56,3 CFM, ciśnienie 22 mmH2O a głośność 0,2 Sone. Zarówno te dwa wentylatory, wentylator VRM i pompka, sterowane są sygnałem PWM.

W testach temperatury wykorzystałem moduł termowizyjny smartfonu CAT S61. Warto na to zwrócić uwagę, bowiem temperatura sekcji zasilania jest o parę stopni niższa niż w przypadku innych AiO. Oznacza to, że wentylator VRM spełnia swoje zadanie.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa