Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia Arctic Liquid Freezer II 240

test Arctic Liquid Freezer II 240, recenzja Arctic Liquid Freezer II 240 review Arctic Liquid Freezer II 240, opinia Arctic Liquid Freezer II 240, cena Arctic Liquid Freezer II 240, wydajność Arctic Liquid Freezer II 240

Arctic w końcu zaprezentował nowe zestawy AiO. Seria nazywa się Liquid Freezer II i przynosi kilka ciekawych rozwiązań.

AiO zaskoczyło mnie już na starcie. Pudełko było dosyć małe jak na takie chłodzenie. Podobnie z akcesoriami – są śrubki, backplate, mała ilość pasty MX-4 i informacje o instrukcji. Warto tutaj zauważyć, że Arctic Liquid Freezer II 240 jest praktycznie złożony – musicie jedynie przykręcić go do obudowy oraz na procesor. Wentylatory są zamontowane, co znacznie ułatwia sprawę. Instrukcję znajdziecie bez problemów na stronie Arctic. Gwarancja wynosi 2 lata.

Przyznam szczerze, że Arctic Liquid Freezer II 240 mi się nie podoba. Blok z wentylatorem, moim zdaniem, wygląda słabo i lepiej wykorzystać go w obudowie bez bocznego okna.

Chłodnica ma wymiary 277 mm x 120 mm x 38 mm. Wychodzą z niej dwa 450 mm węże o średnicy zewnętrznej 12,4 mm i wewnętrznej 6,0 mm. Ich połączenie z blokopompką jest stałe – nie da się go zmienić. Węże są też mało elastyczne. Trzeba się trochę pomęczyć, aby dobrze je ułożyć w obudowie.

Pompka pracuje z prędkością maksymalną równą 2000 RPM. Co ciekawe, do podpięcia wentylatorów i pompki macie jedną wtyczkę 4 pin – świetne rozwiązanie. Podstawa bloku wykonana jest z miedzi. Co ważne, na blokopompce znajduje się 40 mm wentylator o maksymalnej prędkości 3000 RPM. Jego zadaniem jest chłodzenie sekcji zasilania płyty głównej.

W zestawie otrzymujemy wentylatory Arctic P, czyli serii stawiającej bardziej na wywierane ciśnienie niż przepływ powietrza. . Ich maksymalna prędkość wynosi 1800 RPM, przepływ powietrza 56,3 CFM, ciśnienie 22 mmH2O a głośność 0,2 Sone. Zarówno te dwa wentylatory, wentylator VRM i pompka, sterowane są sygnałem PWM.

W testach temperatury wykorzystałem moduł termowizyjny smartfonu CAT S61. Warto na to zwrócić uwagę, bowiem temperatura sekcji zasilania jest o parę stopni niższa niż w przypadku innych AiO. Oznacza to, że wentylator VRM spełnia swoje zadanie.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core-i5 9600K
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
Asus ROG Strix Z390-F Gaming
Pamięć RAM
Kingston Predator 2x 8 GB 3000 MHz
M.2
Crucial BX100 128 GB
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa
be quiet! Dark Base Pro 900 Black Rev.2
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz

Testy Arctic Liquid Freezer II 240

AiO zachwyca w testach. Temperatury są niskie, znacznie niższe niż w przypadku konkurencyjnych 240 mm chłodzeń cieczą. Nie wiem jak Arctic tego dokonało, ale wydajność jest naprawdę świetna. Kolejne zachwyty nadchodzą wraz z testami głośności. Arctic Liquid Freezer II 240 jest cichym chłodzeniem nawet na 1200 RPM! Na maksymalnych obrotach może być słyszalne, ale i tak nie jest to poziom konkurencji. Sama pompka z wentylatorem VRM, również na maksymalnych obrotach, są ciche. Wyniki są wręcz rewelacyjne.

Podsumowanie testu Arctic Liquid Freezer II 240

Arctic Liquid Freezer II 240 kosztuje ok. 320 zł. W tej cenie AiO powinno być hitem. Tak naprawdę dopatrzyłem się tylko dwóch mniejszych wad. Pierwsza to wygląd, który do mnie nie przemawia. Druga to mało elastyczne węże. Natomiast w tym, co najważniejsze – wydajność i kultura pracy – Arctic Liquid Freezer II 240 wypada genialnie. Chłodzenie jest cichsze i wydajniejsze od konkurencyjnych rozwiązań. I nie są to małe różnice – po OC mogą one sięgać kilku stopni. Także wentylator VRM spełnia swoje zadanie i chłodzi sekcję zasilania. Nie powinniście mieć też problemu z jego montażem – jest bardzo łatwy. Nie spodziewałem się aż tak dobrego AiO w tak niskiej cenie. Arctic Liquid Freezer II 240 jest wart każdej złotówki i na pewno staje się jednym z moich ulubionych AiO na rynku. Brawo Arctic – warto było czekać na premierę Liquid Freezer II 240.

Zdjęcia wykonano za pomocą smartfona Oppo Reno.