Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia Cooler Master TPC 800

Rzadko kiedy otrzymuję do testów chłodzenie procesora, które nia ma dołączonego wentylatora. A jednak dzisiaj chciałbym Wam przedstawić test takiego coolera. TPC 800 to chłodzenie, które ma już swoje lata. Czy jednak warto szukać go w sklepach?

Chłodzenie zostało zapakowane w pudełko utrzymane w kolorach standardowych dla firmy Cooler Master. Wraz z nim otrzymujemy pastę termoprzewodzącą, klipsy dla wentylatorów, zestaw montażowy oraz instrukcję. W tej ostatniej nie ma informacji o kompatybilności z LGA1151 ale nie powinno być problemów z montażem. Dołączone zostały 4 klipsy, które umożliwiają montaż do dwóch wentylatorów.

Chłodzenie to typowa konstrukcja typu wieża. Ma ono wymiary 134 x 74 x 163 mm i waży 826 g. Ze względu na wysokość należy uważać na kompatybilność z obudowami – nie w każdej się on zmieści. TPC 800 wygląda bardzo dobrze. Jest cały srebrny a na górze obecna jest specjalna nakładka, która bardzo ładnie wygląda. Cooler posiada sześć 6 mm ciepłowodów oraz dwie tzw. vapor chamber. Są to specjalne, płaskie ciepłowody ulokowane w podstawce TPC 800, które także przechodzą przez całą konstrukcję. Mają one znacząco zwiększyć wydajność coolera. Podstawka została wykonana na klasyczne lustro. Jakość całości jest dobra, jedynie boki finów mogły by być mniej ostre.

Platforma testowa

ProcesorIntel Core i5-4690K @ 4,5 GHz
ChłodzenieNoctua NH-U14S
Płyta głównaAsus Z97-A
GrafikaAsus GTX 760 Striker Platinum
RAMKingston Fury 1866MHz 8 GB
SSDCrucial BX100 128 GB
M.2Liteon LGH-512V2G
HDDWD Red 1 TB
ZasilaczBe quiet! Dark Power Pro 11 750W
ObudowaNanoxia Deep Silence 5 Rev. B

Testy

Tak jak wcześniej wspomniałem, TPC 800 nie posiada dołączonego wentylatora. Wszystkie testy zostały więc wykonane ze śmigłem Scythe Kaze Flex 2000.

Chłodzenie zawodzi wydajnością. Mimo zastosowania bardzo wydajnego wentylatora uzyskane wyniki plasują go w środku stawki. Po takiej konstrukcji spodziewałem się czegoś więcej. Co ciekawe szybkość wentylatora nie ma mocnego wpływu na wydajność – różnica pomiędzy 2000 RPM a 1200 RPM wynosi 0,75°C więc z chłodzeniem spokojnie można stosować wolniejsze śmigła.

Cooler Master TPC 800 od dawna nie jest już dostępny w sprzedaży. Jego cena wcześniej wynosiła 220 zł, teraz można go jedynie szukać na Allegro czy innych serwisach z używanym sprzętem. Uważam, że na jego wycofaniu z produkcji wiele się nie straciło. Chłodzenie nie powala wydajnością – jest przeciętnie. Tak naprawdę największym plusem chłodzenia jest świetny wygląd. Jeśli znajdziecie używkę w cenie około 100 zł to można się nim zainteresować. Należy jednak pamiętać, że TPC 800 nie posiada w zestawie wentylatora i należy go dokupić. W wyższych cenach lepiej dopłacić do nowego coolera, który będzie podobnie wydajny a będzie posiadał gwarancję.